KADEM, Kadınlar Göç Yolunda Projesi, Uluslararası Mülteci Kadınlar Paneli ve “Ayrılık” Belgesel Filmi gösterimiyle sonlandı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İtalya’dan EUROCULTURA ve Türkiye’den Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) ortaklığı ile birlikte yürütülen Kadınlar Göç Yolunda projesi, bir yıllık yoğun çalışmasını 11 Şubat 2017 Cumartesi günü, saat 10:00’da başlayan etkinlikle sonlandırdı.

Etkinlikte ilk olarak KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir, Suriyeli ressam Sumaya Kaderi’nin resimlerinden oluşan serginin açılışını yaptı. Sergi açılışının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz, KADEM’in mültecilere yönelik yeni bir proje başlatacağının müjdesini verdi. Aydın: “Bu proje bugün burada bitiyor ancak bizim mülteci kadınlarımız için çalışmalarımız bitmiyor. Bu proje ile kadınların göç yolunda yaşadıklarını öğrendik. Şimdi sıra bu yaşanılan hayata, bu gerçeğe nasıl adapte olacakları sorununu çözmekte… KADEM olarak hem psikolojik rehabilitasyonlarını, hem de ekonomik, kültürel entegrasyonlarını sağlayacak yeni çalışmalarımız olacak.”

Programın açılışında Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir de bir konuşma gerçekleştirdi. Cangir konuşmasında göçlerde en çok kadınların mağdur olduğunu ve bu projenin kadınları hedef alması dolayısıyla çok önemli olduğunu vurguladı.

Proje kapsamında hazırlanan belgesel filmde yer alan mülteci kadınlardan bazılarının sahnede hikayelerini anlatmalarının ardından “Ayrılık” belgesel filmi izlendi.

Film gösteriminin ardından UMHD Genel Sekreteri Süleyman Kurt’un moderatörlüğü ve proje ortağı Eurocultura’dan Levi Bettin, Suriyeli Mülteci Kevser Kafas, Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel’in katılımları ile Uluslararası Mülteci Kadınlar Paneli gerçekleştirildi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top