Kerime Pehlivan Davası Kamuoyu Açıklaması

Kerime Pehlivan, kullandığı metronun asansörünü beklerken çarşaflı olması nedeniyle sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Birlikte yaşama kültürüyle beraber kişisel hak ve özgülüklere açıkça yapılmış olan bu saldırıyı büyük bir üzüntü ile karşıladık.

Kerime Pehlivan’ın tercihlerinden dolayı maruz kaldığı benzer olaylarla ilgili açılan davalarda sürecin uzaması olayı yaşayan kişiler ve toplum açısından adalete olan inancı zedeleyen bir durumdur. Toplumu ayrıştırmaya yönelik, kin ve nefret duygularıyla yapılan bu tarz olumsuz eylemler kişisel özgürlüklere yönelik olması sebebiyle de tehlikelidir. Kendisinden farklı göründüğü veya düşündüğü için karşı tarafın kişisel özgürlüğünü hiçe sayarak uygulanan şiddet eylemi, farklı olana gösterilen bir tahammülsüzlük halidir. Bu tür davalarda suçların sadece “hakaret” suçu olarak cezalandırılması, işlenen eylemin niteliğini adeta basitleştirmektedir. Açıkça ayrımcılık ve nefret içerikli saiklerle işlenen bu tarz eyleme orantılı ve adil cezalar verilmemesi olaylarla ilgili toplumsal duyarlılığın kaybedilmesi tehlikesine de neden olmaktadır. Oysaki tüm farklılıklarımızla hep birlikte anlamlı bir bütün olmak için çareler aramak hepimizin savunması gereken öncelikli değerimizden olmalıdır.

Kerime Pehlivan’ın giyim tercihinden dolayı uğradığı şiddet nedeniyle açılan davada karar açıklandı. Sanığa hakaret suçundan indirim ve erteleme uygulanmadan 1 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Ceza yeterli olmamakla birlikte benzer davalara örnek teşkil etmesi açısından önemlidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top