Kerime Pehlivan Davası Kamuoyu Açıklaması

Kerime Pehlivan, geçtiğimiz yıl mart ayında işe gitmek için bindiği metronun asansörünü beklerken tercih ettiği giyim tarzı nedeniyle sözlü ve fiziksel saldırıya uğramıştır. Kişisel hak ve özgürlüklere yönelik yapılan bu saldırı, birlikte yaşama kültürünü zedeleyen onur kırıcı ve kabul edilemez bir davranıştır.

Bireylerin kişisel giyim tercihlerinden dolayı maruz kaldıkları bu tarz şiddet ve nefret vakaları çok boyutlu bir sorundur. Kişilerin kendi iradeleriyle karar verdikleri giyim tarzlarından dolayı şiddetle karşı karşıya kalmaları, kişilere karşı güvensizlik duygusunu tetiklemesi açısından da tehlikeli bir durumdur.

Ulusal ve uluslararası arenadaki düzenlemelere rağmen neredeyse her ülkede bir sorun olarak karşımıza çıkan şiddet; çok yönlü, bütüncül, kapsayıcı plan ve politikalarla toplumsal düzeyde ortak ve kararlı bir mücadeleyi gerektirmektedir.

Bizler KADEM olarak, Kerime Pehlivan’a karşı işlenen bu nefret suçunun karşısında olduğumuzu ve davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı, farklı yaşam biçimlerine karşı işlenen her türlü şiddete karşı mücadelemize devam edeceğimizi tekrar ifade etmek istiyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top