BELÇİKA’DA PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLEN MAHİNUR ÖZDEMİR İÇİN BASIN BİLDİRİSİDİR

Belçika Milletvekili Mahinur Özdemir, “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullanmadığı için vekili olduğu Demokratik Hümanist Partisi’nden ihraç edilmiştir.

2015 yılında Avrupa’da yaşanan bu müdahaleyle, bir milletvekilinin düşünce ve ifade özgürlüğü açıkça çiğnenmiştir. KADEM olarak, Sayın Mahinur Özdemir’in maruz kaldığı kişilik haklarına yapılan bu saldırıyı demokrasiye müdahale olarak görüyor ve kınıyoruz.

Avrupa’da Müslüman kimliğiyle ve kadın olarak iki kez dezavantajli bir konumda olmasına rağmen, kişisel emegiyle ve alın teriyle sahip oldugu başarı saf dışı edilmektedir. Mahinur Özdemir’in mensubu bulunduğu partinin bu tutumu kişisel hak ve özgürlükleri, düşünce ve ifade özgürlüğünü hedef alan kadına yapılan bir ayrımcılık örneğidir.

Kendi tarihi sömürge ve katliamlarla dolu olan ve günümüzde yaşanan onca katliama sessiz kalan Avrupa ülkelerinin, kendi sömürge faaliyetlerini hatırlamıyor ve gündemine almıyorken, tarihin bir döneminde gelişen böyle bir konuyu gündemde tutarak, bu konu üzerinden mağduriyet üretmeyi kendilerine hak görmeleri demokrasiyle bağdaştırılmaz.

Kadına pozitif ayrımcılık diyorken, 2015 yılında Avrupa’nın göbeğinde temel hak ve özgürlükleri elinden alınarak ayrımcılığa maruz bırakılan Mahinur Özdemir’in yaşadığı bu müdahale ve ihraç kabul edilemez.

Tüm kamuoyunu demokrasiye yapılan bu saldırıyı kınamaya davet ediyoruz.

KADEM olarak, hakları gaspedilen Mahinur Özdemir’in yanında olduğumuzu ve haklarının geri verilmesi için elimizden geleni yapacağımızı bildiriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top