Meslek Odaları ve STK Temsilcileri, KADEM’in Düzenlediği STK ve Meslek Odaları Temsilcilerine Yönelik Grup Toplantısı’nda Bir Araya Geldi

28 Mart 2018, İstanbul

KADEM Genel Merkezi’nde, STK ve meslek odaları temsilcilerine yönelik kadınların karar alma mekanizmalarına ve siyasal hayata katılımlarına ilişkin konuların konuşularak, çözüm önerilerinin tartışıldığı “STK ve Meslek Odaları Temsilcilerine Yönelik Grup Toplantısı” düzenlendi.

Toplantıya; KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Yönetim Kurulu Üyeleri, STK ve Meslek Odaları Temsilcileri katıldı.
KADEM Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Doç. Dr. E. Sare Aydın, yönetim sisteminin geleceğini tasarlayacak kitlenin kadınlar olduğunu ve kadınlara dair politikaların geliştirilmesi açısından karar alma mekanizmaları ile siyasette kadın varlığının önemini vurguladı.

“Karar alma mekanizmalarında en az %33 kadın olmalı”

Aydın: “Kadınlar siyasette ve bürokraside kadın kimliğinden arınmış, maskülen bir görünüm ve davranış modeliyle varlık kazanmaya çalışıyor. Kadın kimliğinin siyasi özne olmak açısından dezavantajlı olduğu anlayışı yerine farklılıklarıyla temsili, demokrasinin bir gerekliliğidir. Toplumsal cinsiyet rollerindeki algının kırılması ancak kadınların karar alma mekanizmalarına katılımının sağlanması ile mümkün olabilir. Karar alma mekanizmalarında en az %33 kadın olmalı. Bu oran kritik eşiktir. Sadece kadınlar için değil dışarıda kalanlar içinde.”

Sümeyye Erdoğan Bayraktar: “Toplumsal sorunlarda taşın altına elimizi koymak, karar mekanizmalarına dahil, aktif vatandaşlar olabilmek için sivil toplum önemli bir platform. Gücümüzün farkında olarak tek başına bir STK’nın yapamayacağını işbirliği içinde başarabiliriz.”

“Kadın STK’lara çok büyük görevler düşüyor”

Bayraktar: “Ortak akıl üretebilir, halkın duyulmayan taleplerini duyurabiliriz. Bunun için STK’lardaki kadın etkinliğini de artırmamız gerekiyor. Kadınların sesi yönetime yansımadıkça sorunlarımızın çözülmesini bekleyemeyiz. Bu noktada kadın STK’lara çok büyük görevler düşüyor.”

Doç. Dr. Sare Aydın ve Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın konuşmaları sonrası STK ve meslek odaları temsilcileriyle yapılan açık oturumda; karar alma mekanizmaları ve siyasette kadın varlığının arttırılmasına dair çözüm önerileri tartışıldı.

KADEM Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve sivil toplumun önemi, karar alma mekanizmalarında ve siyasetteki kadın varlığı konularının ele alındığı “STK Ve Meslek Gruplarına Yönelik Grup Toplantısı” çekilen aile fotoğrafıyla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top