NİSA ECE İNÇKE DAVASI KAMUOYU AÇIKLAMASI

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) adına, bugün burada Nisa Ece İnçke davasının müdahili ve takipçisi olarak bulunuyoruz. Nisa İnçke, evliliğinin ilk günlerinden itibaren eşinden şiddet gören ve bu nedenle boşanma kararı alan cesur kadınlardan sadece biriydi. Ancak boşanma davası devam ederken, kendisine sürekli olarak şiddet uygulayan eşi tarafından vahşice katledildi.

Eşini vahşice hislerle, tasarlayarak katleden ve buna rağmen her duruşmada sahte gözyaşları ile mahkeme heyetini etkilemeye ve “İyi Hal İndirimi” almaya çalışan sanığın akıl almaz ifadelerini şaşkınlıkla karşıladığımızı belirtmek isteriz. Ülkemizde maalesef her geçen gün daha da vahim boyuta gelen kadın cinayetleri ve bu cinayetlerin faillerinin “mağdur ve mazlum” olduğu yönündeki sahte savunmaları, başta ölen kişinin ailesi olmak üzere biz kadınların ve toplumun tamamının tepkisini çekmektedir. Ancak verilen tepkilere, yapılan tüm çağrılara rağmen halen katillerin “duruşmadaki tutum ve davranışları” gibi kabul edilmesi mümkün olmayan gerekçeler ile cezada indirim aldıkları bilinmektedir.

Kadın cinayetlerinin tamamına yakını canavarca hislerle ve tasarlayarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle KADEM olarak, yaşam hakkı elinden alınmış, vahşice katledilmiş olan tüm kadınların katillerine “indirimsiz” en ağır cezanın verilmesi ve sanıkların, toplumun vicdanını da rahatlatacak şekilde cezalandırılmaları gerektiğini savunuyoruz.

KADEM olarak bir insan hakkı ihlali olan, coğrafi sınır tanımaksızın tüm dünyada varlığını sürdüren KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE etmeye devam edeceğimizi, şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınların, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, ölen kadınlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top