Nisa Ece İnçke Davası Kamuoyu Açıklaması

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) adına, bugün burada Nisa Ece İnçke davasının müdahili ve takipçisi olarak bulunuyoruz. Nisa İnçke, evliliğinin ilk günlerinden itibaren eşinden şiddet gören ve bu nedenle boşanma kararı alan cesur kadınlardan sadece biriydi. Ancak boşanma davası devam ederken, kendisine sürekli olarak şiddet uygulayan eşi tarafından vahşice katledildi.

Kocası tarafından tasarlanarak, acımasızca katledilen Nisa Ece ile ilgili görülen dava, bu şekilde hayatını kaybeden yüzlerce kadın ve ailesinin adalet arayışı noktasında önemli bir yerde bulunuyor. Hiçbir şart ve koşulda bir cana kast etmeye hakkı olmayan vicdan yoksunu cani koca, her duruşmada “İyi Hal İndirimi” alabilmek için mahkeme heyetini döktüğü sahte gözyaşlarıyla etkilemeye çalışıyor. Bu durum maalesef her geçen gün daha da vahim boyuta gelen kadın cinayetleri ve bu cinayetlerin faillerinin “mağdur ve mazlum!!!” olduğu yönündeki sahte savunmaları, başta ölen kişinin ailesi olmak üzere biz kadınların ve toplumun tamamının tepkisini çekiyor. Ancak verilen tepkilere, yapılan tüm çağrılara rağmen halen katillerin “duruşmadaki tutum ve davranışları” gibi kabul edilmesi mümkün olmayan gerekçeler ile haklarında verilen cezada indirim yapıldığını görüyoruz.

Maalesef tahrik, iyi hal vb. ceza indirimleri suçluların fiili tekrar işlemesine neden olmaktadır. Herkese karşı, her türlü şiddetin önüne geçilebilmesi için başta cezaların caydırıcı olması gerekmektedir. Bu davada da diğer emsal davalarda olduğu gibi, zanlıya hiçbir indirim uygulanmadan, en ağır cezanın verilmesini bekliyor ve davayı en başından beri takip ediyoruz.

KADEM olarak bir insan hakkı ihlali olan, coğrafi sınır tanımaksızın tüm dünyada varlığını sürdüren KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE etmeye devam edeceğimizi, şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınların, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, ölen kadınlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top