Nisa Ece İnçke Davası Kamuoyu Açıklaması

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak, bugün burada Nisa Ece İnçke davasının müdahili ve takipçisi olarak bulunuyoruz. Nisa İnçke, yaptığı evlilikte eşi tarafından şiddete maruz kalan ve bu nedenle de aldığı boşanma kararı henüz sonuçlanmamışken eşi tarafından katledilen yüzlerce kadından sadece biriydi.

Kocası tarafından tasarlanarak, vicdansızca katledilen Nisa Ece ile ilgili görülen dava, benzer şekilde şiddet sonucu canice yaşam hakkı elinden alınmış yüzlerce kadın ve ailesinin adalet arayışı noktasında önemli bir yerde bulunmaktadır. Sanık koca, yargılama boyunca Nisa’nın ölümünden Nisa’nın katkısı olduğu izlenimi vermeye çalışarak hareket etmiştir. Ne yazık ki bu süreçler davanın uzamasına, celselerin talik edilmesine neden olurken kadın cinayet davalarında fail lehine algıya neden olmuştur. Son dönemde artan kadın cinayetleriyle ilgili olarak sıkça rastlanan bu sahte savunmalar, cinayet faillerinin haklı oldukları iddiasını güçlendirmek ve adaleti geciktirmek için uyguladıkları gerçek dışı söylemlerden öteye geçemeyecek kadar âcizane bir tutumdur. Nisa İnçke Davası ve benzer davalarda, neredeyse tüm suç maktuldeymiş gibi gösterme çabasıyla yapılan düzmece savunmalar, başta ölen kişinin ailesi olmak üzere, toplumun tamamının tepkisini çekmektedir. Ancak verilen tepkilere, yapılan tüm çağrılara rağmen halen katillerin “duruşmadaki tutum ve davranışları” gibi kabul edilmesi mümkün olmayan gerekçeler ile haklarında verilen cezada indirim yapıldığı da görülmektedir.

İyi hal ve haksız tahrik indirimi gibi uygulamalar toplumun adalete olan inancını zedelemekte ve suçluların fiili tekrar işlemesine neden olmaktadır. Yiten hayatlar bu adaletsiz ve hakkaniyetsiz uygulamalar ile değersizleştirilmektedir. Bu davada da diğer emsal davalarda olduğu gibi, zanlıya hiçbir indirim uygulanmadan, en ağır cezanın verilmesi gerekmektedir.

Yaygın bir toplumsal sorun olan kadına yönelik şiddetin, failleri tarafından meşru olarak gösterilen haksız gerekçeleri kabul edilemez. KADEM olarak, Nisa’ya ve şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlara bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top