Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 19 Eylül 2017 Salı günü 10.30’da gerçekleşen Nisa Ece İnçke davasını takip ederek duruşma sonrası basın açıklaması yaptı.

Nisa Ece İnçke 2016 yılında boşanmak istediği eşi Recep İnçke tarafından 4 kez kurşunlanarak canice öldürüldü. İddianamesinde Recep İnçke’nin konuşmak için çağırdığı eşi Nisa’yı dışarıdan silah sesinin duyulmaması için televizyonun sesini sonuna kadar açtıktan sonra kurşunladığı ve eşini tasarlayarak öldürdüğü yer almıştı.

KADEM olarak bu konuda emsal davalarda olduğu gibi, zanlıya hiçbir indirim uygulanmadan, ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesi amacıyla takipçisi olduğumuz davanın bugünkü duruşmasına, sanık avukatının gelmemesi ve sanığın savunma için süre istemesi nedeniyle erteleme kararı verildi.

                  KADEM’İN NİSA ECE İNÇKE DAVASI HAKKINDAKİ KAMUOYU AÇIKLAMASI

KADEM olarak bizler bugün burada, kendisinden boşanmak istediği için kocası tarafından canice öldürülen Nisa Ece İnçke Davası’nın müdahili olarak bulunuyoruz.

KADEM olarak kadına yönelik şiddet ile tahrik ve iyi hal indirimiyle suçluların fiili tekrar işlemesinin önüne geçilmesi için; 2016 yılında kendisine şiddet uygulayan kocasına açtığı boşanma davası sürerken öldürülen 25 yaşındaki Nisa Ece İnçke cinayetinin sonuna kadar takipçisi olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

KADEM olarak, bu tarz canavarca hislerle ve tasarlayarak öldürme vakalarında mahkemenin, davaların uzaması nedeniyle yaşam hakkı elinden alınmış kişinin ailesi üzerindeki olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekliliğine inanıyoruz. İyi hal ve tahrik indirimi olmaksızın nitelikli bir suç olan Nisa Ece İnçke cinayetinin ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla bitirilmesi konusundaki inancımız tam.

KADEM olarak,  şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınların, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü buradan bir kez daha veriyoruz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top