25 yaşındaki Nisa Ece İnçke boşanmak istediği eşi tarafından katledileli 4 yıl oldu. Yargılama sürecinde öne sürülen iddialar davayı somut olay gerçekliğinden uzaklaştırmış, adaletin tesisini imkansız kılacak bir hale dönüştürmüştür.

KADEM olarak en başından beri müdahil olduğumuz davada, adaletin sağlanması için bugün yine buradayız.

Sanık Recep İnçke, ilk duruşmada eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış, ilerleyen süreçte Yargıtay olayda tasarlama delili olmadığı gerekçesiyle hükmü bozmuş, sebat ve ısrarla bir plan dahilinde öldürme fiilinin gerçekleştirilmediğini belirtmişti. Dosya kapsamı ve olayın oluş şekli göz önünde bulundurulduğunda, sanığın daha önce defalarca şiddet uyguladığı eşini ayrı yaşadıkları dönemde eve çağırarak sesin duyulmaması için televizyonun sesini açarak ve defalarca ateş ederek olay mahallinde katletmesi tasarlama fiilini açıkça ortaya koymaktadır.

İkinci duruşmada sanığın kendisini mağdur ve mazlum göstererek mahkemeyi etkileme gayreti ve savcının mütalasında da ; “kadının kocasını aldattığı ispatlanmasa da aldatma şüphesinin varlığı cezada indirim gerektirir” ibaresini öne sürerek haksız tahrik indirimi istemesi, mezkur davayı emsali görülmemiş bir davaya dönüştürmüştür.

Dosyadaki delillerle örtüşmeyen, ruhsatsız bir silahla yakın mesafeden dört el ateşlenerek öldürülen bir kadın söz konusuyken, delili olmayan aldatma haksız tahrik indirimi olamaz. Adaletin tesis edebilmesi ve vicdanların huzur bulması için ilk derece mahkemesinin kararında direnmesini, savcı mütalaasındaki haksız tahrik indiriminin söz konusu bile edilmemesini talep ediyoruz.

KADEM olarak kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için mücadele verirken, tahrik ve iyi hal indirimlerinin toplum nezdinde kadına yönelik şiddete ilişkin suçların artmasına ve faillerin bu suçları tekrar işlemesinin önünü açarak cezanın caydırıcılığı amacına da engel olmaktadır. Bu asla kabul edilemez!

Kadına karşı şiddet insanlığa karşı bir suçtur ve bu suçu engellemek adına herkes sağduyulu olmak zorundadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top