Özgecan Aslan Davası Kamuoyu Açıklaması

11 Şubat 2015’de Mersin’in Tarsus İlçesinde 19 Yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesi, tüm Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı.

KADEM olarak takipçisi olduğumuz bu davada, kan donduran cinayetle ilgili olarak verilen hukuk mücadelesi sonucu yerel mahkeme tarafından tüm sanıklara, cezaların indirim yapılmadan en üst sınırdan verilmesine karar verilmişti. Bu karar benzer davalar için verilecek cezaların caydırıcı olması gerektiğini ve iyi hal indirimlerine son verilmesinin gerekliliğini gözler önüne sermişti.

Özgecan Aslan Davası’nda cinayetten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onanan Fatih Gökçe hakkında “cinsel saldırı suçundan” verilen 24 yıl hapis kararının Yargıtay tarafından bozulması nedeniyle sanık, 12 Eylül 2017 Salı günü yeniden hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmada savunma yapan Fatih Gökçe, maktule cinsel saldırıda bulunmadığını ve suça sürüklenerek, kendisine iftira atılmak istendiğini ileri sürdü. Mahkeme heyetinin değişmesi sebebiyle de dava, 29 Eylül 2017 Cuma gününe ertelendi.

Bizler KADEM olarak, kadına yönelik şiddete ilişkin suçlarla ilgili caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğine, haksız tahrik indirimlerine ve iyi hal indirimlerine son verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Özgecan Aslan Davası’nda olduğu gibi canavarca hisler ve vahşice yöntemlerle kadınları katledenlerin hak ettikleri en ağır cezayı almasını istiyoruz.

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımı ve toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesini gerektirdiğini düşünüyoruz. Şiddetin her türlüsünün kabul edilemez olduğu bilinciyle yürütülen çalışmaların kararlılık ve kapsamlı bir işbirliğiyle sürdürülmesi gerektiği inancındayız.

Türkiye’deki kadın cinayetlerinin simgesi haline gelen Özgecan Aslan Davası’nda verilecek kararın emsal nitelikte olacağı bilinciyle Yargıtay’ın, sanıklara iyi hal veya tahrik indirimi olmadan en üst perdeden cezalar vereceği inancındayız. Kadına karşı şiddetin insanlığa karşı bir suç olduğunu ve bu suçu engellemek adına çalışma yapan herkesle dayanışma içinde olacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Kamuoyuna Saygı ile duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top