Mersin’de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesine ilişkin 3 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı. Davaya müdahil olmak için yaklaşık 1000 avukat Mersin Barosu’na başvurdu. Özgecan’ın ailesine destek vermek için KADEM de adliye önünde hazır bulundu.

Yaklaşık 4 ay önce vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katilleri hakkında görülen davanın ilk duruşması 13 Haziran Cuma günü Tarsus Adliyesi’nde görüldü. Davaya müdahil olmak için başvuran yaklaşık bin avukatın yanı sıra KADEM de katillerin adil yargılanmasını istemek amacıyla müdahillik dilekçesi vererek avukatlarıyla birlikte adliye önünde hazır bulundu.

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet istenen tutuklu sanıklar duruşma için; Ahmet Suphi Altındöken Adana, babası Necmettin Altındöken Gaziantep ve arkadaşı Fatih Gökçe de gece geç saatlerde Osmaniye’deki cezaevinden Tarsus’a getirildi.

Özgecan’ın ailesinden tek isim katıldı

Sanıklar, adliyede özel oluşturulan konferans salonunda hazır bulundu. Duruşmada Özgecan Aslan’ın yakınlarından yalnızca amcası Yaşasın Aslan bulundu.

Sabah 9.40’ta başlayan duruşmada Mahkeme Başkanı sanıklara “Sabıkanız var mı?” diye sordu. İki sabıkası olduğu öğrenilen Ahmet Suphi Altındöken, bu soruya “Bilmiyorum” diye yanıt verdi.

Bir numaralı sanık Ahmet Suphi Altındöken’in, duruşmada olay anlarını anlatırken ağlamaya başlaması üzerine ise mahkeme başkanı sert çıkarak,“Yeter artık, geç bunları. Ağlamayı bırak” dedi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesine 14 Nisan’da sunulan iddianamede, sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken’in “Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs, cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçlarını işlediği belirtiliyor. Altındöken için bu suçlar gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Altındöken’in babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe için de “Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek” gibi suçlardan dolayı aynı ceza isteniyor.

Öte yandan, Mersin Barosunun, 3 zanlı dışında suça karıştığı veya delilleri gizlediği düşünülen fakat haklarında takipsizlik kararı verilen 7 şüphelinin de yargılanması için Anayasa Mahkemesine başvurduğu bildirilmişti. Altındöken’in eşi, halası ve araç sahibinin de arasında bulunduğu 7 kişi için Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun cevabı bekleniyor.

Dava sanıkların dinlenmesinin ardından 9 Eylül 2015 tarihine ertelendi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top