Prof. Dr. Aliye Mavili ile “Aile İçi Şiddet: Kadının ve Çocuğun Korunması” Kitabının Tahlili Yapıldı

26 Kasım 2019, İstanbul

KADEM Genel Merkezi’nde her ay gerçekleştirilen OKU-YORUM etkinliği ile farklı alanlarda yazılmış kitaplar, yazarlarının katılımı ile tahlil ediliyor. Bu ay okunup tahlil edilmesi için belirlenen ve Prof. Dr. Aliye Mavili ile “Aile İçi Şiddet: Kadının ve Çocuğun Korunması” oldu. Kitap, yazarında katıldığı OKU-YORUM programı ile üyelerle birlikte tahlil edildi.

Moderatörlüğünü KADEM Eğitim Danışmanı Arzu Arıkan’ın yaptığı programda Prof. Dr. Aliye Mavili; şiddet konusunda yaptığı çalışmaları, kitaplarını, öğrencileriyle bu konu hakkında yaşadığı deneyimleri üyelerle paylaştı. Mavili söyleşisinde; erkeğin ve kadının neden güçlendirilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler paylaştı.

“İlişkide iletişime açıklık ve şeffaflık önemli”

Mavili: “Kadın güçsüz kaldıkça toplumun 3/2’si güçsüzleşmeye başlıyor. Bir kadının güçlenmesi, toplumda en az 3 kişinin güçlenmesi demek. Erkeğin duygusal alanını çocukluktan itibaren güçlendirirken eğitim vermemiz, farkındalık çalışmaları yapmamız gerekiyor. İlişkilerde yaşanan hak temelli adaletsizlikleri gidermemiz gerekiyor. Birbirini anlayan, dinleyen, soru soran ve sadece anlaşarak değil, anlaşmama hakkının da olduğunun bilinciyle sorunlar çözülebilir ancak. Her konuda anlaşma olabilir mi ilişkilerde? Bu mümkün mü? İlişkide iletişime açıklık ve şeffaflık önemli. İçimizdekini dışımıza aynı sunmak gerekli. Eğer annenin içinde sevgi varsa, kocası çocuğuna kızdığı zaman ‘baban bizi seviyor ama şu an çok sinirli’ diyebilmeli. Bizim üç parçamız var. Yetişkin parçamız, ana-baba parçamız ve çocuk parçamız. Kendisi gibi düşünmeyeni ‘beni sevmiyor’ diye yorumlamak bir güçsüzlüktür aslında. ‘Ben güçlüyüm, dediğim olacak’ diyen yaklaşım çocukla ana-baba iletişimine benzer” dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top