Prof. Dr. Hasan Tahsin Feyizli Gençlerle, Tecrübe Paylaşımı Programında Bir Araya Geldi

14 Ekim 2019, İstanbul

Tecrübe sahibi büyüklerin edindikleri bilgi birikimlerini ve tecrübelerini gençlere aktararak onların hayatlarında farkındalık oluşturmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “Gençlerle Tecrübe Paylaşımı” programı gerçekleşti. Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Vakfı Yurtlarında kalan öğrenciler ve Genç KADEM üyeleri katıldı.

Programın konuğu olan ve öğretmen, hoca, çevirmen, elektrik mühendisi, mucit ve akademisyen olarak bilinen Prof. Dr. Hasan Tahsin Feyizli her anı eğitimle dolu dolu geçen hayat hikayesini gençlerle paylaştı.

“On beş gün içinde Duha Suresine kadar geldim”

Okumaya olan sevdasını ve bilime olan merakını anlatarak söyleşiye başlayan Feyizli, ilkokul beşinci sınıfın yarı tatilinde babasının bir akşam koltuğunun altına saklayarak eve getirdiği Kur’an alfabe kitabıyla elif ba’yı öğrenmeye başladı. Ve on beş gün içinde Duha Suresine kadar geldi. Prof. Dr. Feyizli, İmam Hatip’te öğretmenliği devam ederken önceden başvurduğu İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Elektrik Bölümünü de bitirerek elektrik mühendisi oldu. Mühendis olunca elektrik santrallerinde 6 ay staj yaptı. 1985 yılında tamamladığı meal, 1989’da beş bin nüsha ile basıldı. İlk yılda baskısı biten eser bugüne kadar toplam 4 milyon nüsha satıldı. Hali hazırda Türkiye’nin en çok okunan Kur’an meali, Hasan Tahsin Feyizli’nin Feyzü’l-Furkan’ıdır.

Feyizli Hoca söyleşi sonunda gençlere bazı tavsiyelerde bulundu. “Göz nereye bakarsa gönül oraya akar. Gönül neye akarsa ayak oraya gider. Nereye baktığınıza dikkat edin. Allah’la irtibatı sıkı tutun, Allah’la aranız iyi olsun. Sabah-akşam arınma yapın. Hayatımda bir an bile ‘Yorgunluk’ ve ‘Yılgınlık’ hissetmedim. Daima azim içinde olun” dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top