KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu
Evlat Nöbetindeki Anneleri Ziyaret Etti 

Diyarbakır’daki evlat nöbetinde annelerin kararlı duruşu devam ediyor. Çocuklarını terör örgütüne kaptıran acılı ailelerin hiçbir tehdit ve zorlamaya aldırmadan iki yıla varan nöbetlerine destek ve moral ziyaretleri de devam ediyor.

KADEM Yönetim Kurulu başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Yıldırım Kara, KADEM Genel Sekreteri Zeynep Demir ve Diyarbakır İl Temsilcisi Özlem Vuran’ın da aralarında bulunduğu bir ekiple HDP Diyarbakır il binası önünde evlat nöbeti tutan aileleri ziyaret etti.

Ziyaretinde 585 gündür evlat nöbeti tutan annelerin sesine kulak veren Gümrükçüoğlu, anne babalarla tek tek görüştü. Anne babalar, KADEM ekibine, çocuklarının PKK’ya götürülme hikâyelerini ve onları bulmak için verdikleri mücadeleyi anlattı. HDP yetkililerine seslenen aileler “Çocuklarımızı bize verin, siz olmasaydınız çocuklarımızı kimse kandırıp götüremezdi” dediler.

Eylül 2019’da Hacire Anne’nin tek başına başladığı ve oğluna kavuşmasıyla sonlandırdığı oturma eylemi evladını teröre kaptırmış birçok anneye de umut olmuştu. O günden sonra yeni annelerin katılımı ile giderek büyüyen bu sessiz çığlık, teröre dur diye haykıran güçlü bir sese dönüşmüştü. Ailelerin kararlılığı, teröre indirilen en ağır darbelerden biri olarak tarihe geçti.

KADEM heyeti daha önce de aileleri ziyaret etmiş, KADEM YK Başkanı Gümrükçüoğlu ise Diyarbakır Anneleri olarak bilinen ailelerin evlatlarına kavuşmak için verdiği mücadeleyi BM Kadının Statüsü Komisyonu 65. Oturumunda KADEM tarafından düzenlenen konferansta dünyaya anlatmıştı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top