Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın yazdı…

21. yüzyılı diğer yüzyıllardan ayıran en önemli özelliklerden biri, hiç kuşkusuz kadının kamusal alanda görünürlüğünün artması ile kazandığı bağımsızlıktır. Bu bağımsızlık ile kadının kendine olan güveni artmış, hemen hemen her alanda, ev içi rolleri de göz önünde bulundurularak yapılan birtakım düzenlemeler, kadında başaracağı duygusunu pekiştirerek hâlihazırda aktif ve üretken bireyleri cesaretlendirmiş ve iş hayatında daha da görünür kılmıştır. 

MEDYA SİSTEMLERİNDE UZMANLAŞIYOR

‘Başarılı kadın hikayeleri’ yazı dizimize bu hafta kaldığımız yerden, içerisinde bulunduğumuz yüzyılın ve geleceğin en önemli sektörlerinden biri olarak nitelendirilebilecek internet teknolojileri alanında önemli çalışmalar yapan Servet Akçaalan ile devam ediyoruz. Akçaalan, dünya çapında günden güne büyüyen ve hızlı bir şekilde gelişen internet ve teknoloji tabanlı medya sistemleri konusunda ülkemizin ihtiyaçlarını görerek bu alanda uzmanlaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir isim. Kadın sayısının oldukça az olduğu bu alanda yenilikçi fikirler üretip bunları uygulamaya geçiren Akçaalan, aynı zamanda kadın girişimciliğinin de başarılı bir örneği. 

İNTERNET ALTYAPI HİZMETİ

Girişimcilik hayatına 2002 yılında kurduğu Bodrum Net İnternet Bilişim Sistemleri ile başlayan Akçaalan, Bodrum Online Gazetesi, Bodrum FM ve Bodrum TV’nin de kurucusu. Bu şirketlerde firmaların interaktif web sistemlerini, dijital dergilerini ve hızlı internet bağlantılarını kuran Akçaalan, tüm bunların yanısıra internet altyapıları ile ilgili büyük ISP çözüm ortaklığını yaparak birçok yerel, bölgesel ve ulusal televizyonun altyapı hizmetlerini de vermiş. Bunların yanısıra Bodrum Online isimli yerel gazetenin imtiyaz sahipliğini ve genel yayın yönetmenliğini üstlenerek özel sektörde çeşitli firmalarda yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuş. 

‘İLK GİRİŞİMİM YANLIŞ YERDE’

Girişimcilik alanında bir anısını da bizimle paylaşan Akçaalan, firmaların yeni yeni internet sitesi yaptırmaya başladıkları dönemde interaktif web siteleri yaptıklarını, bunun için firmalardan içerik istediklerini fakat firmaların bu içeriği kendilerinden beklediklerini anlatıyor. Birçok firmanın web sitesinin içeriklerini de birlikte oluşturduklarını söyleyen Akçaalan, aslında ilk girişimini yanlış yerde yaptığını bir süre sonra anladığını ifade ediyor. “Çünkü benim verdiğim hizmetler aslında büyük şirketlerin ihtiyacı olan hizmetlerdi. Bodrum gibi sadece 6 ay iş yapan bir yer için ihtiyacın çok üstünde çözümler üretiyorduk. Bu benim girişimcilikte bedelini ödeyerek öğrendiğim bir tecrübe olmuştur” cümlesini de sözlerine ekliyor. 

İnternet ve teknolojileri, sürekli gelişen ve yenilikler üreten bir sektör olduğu için her zaman Servet Akçaalan’ın ilgisini çeken ve üzerine yoğunlaştığı bir alan olmuş. Bu alanla ilgili bir iş yapmak ve iyi bir konuma getirmek istiyorsa mutlaka İstanbul’a yerleşmesi gerektiğine karar vererek 2009 yılında Bodrum’dan İstanbul’a taşınmış. Bu dönemden sonra daha yoğun bir şekilde iş hayatının içerisinde olan Akçaalan, aynı zamanda iki çocuk annesi.

BAŞARISININ MİMARI BABASI

Yeni bir şey öğrenmenin ve bilginin kendisini çok heyecanlandırdığını söyleyen Servet Akçaalan, girişimcilik yolunda kendisini en çok destekleyenin ailesi olduğunun altını çiziyor. Babasının kendisine çok küçük yaşlardan itibaren her fırsatta, “Biri bir şeyi yapabiliyorsa sen de yapabilirsin. Allah onlara ne vermişse sana da aynısını vermiş. Eğer bir şeyi gerçekten istersen, gerekli özeni, kararlılığı ve inancı gösterirsen, başarılı olmaman için hiçbir sebep yok” diyerek kendisini cesaretlendirdiğini, bugünlere gelmesinin önemli mimarlarından birinin babası olduğunu ifade ediyor. 

400 PROJE İLE YARIŞTI

TV yayınının internet üzerinden aktarılması anlamına gelen IPTV İnteraktif Yayıncılık Teknolojileri alanında çalışmalarını sürdüren Servet Akçaalan, 30’a yakın interaktif kanal kurulumu ve genel yayın yönetmenliği yapmış. Geçmişte yaptığı işler nedeniyle yayıncıların altyapı sorunlarını bildiği için “ICMs İnteraktif Cloud Media Sistemleri” projesini hayata geçirmeye karar veren Akçaalan, söz konusu proje ile yayıncıların internet kullanıcılarına, internet kullanıcılarının da yayıncılara çok hızlı ulaşıp cloud içerisinde kendi online rejisinde kanalını yönetebileceği bir sistem oluşturulmasını amaçlamış. Akçaalan, bu proje ile TÜBİTAK Marmara Teknokent ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) işbirliğinde düzenlenen ‘İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampı’na katılarak yaklaşık 400 proje arasından Türkiye’nin en inovatif 5 kadın girişimcisi arasına girmeyi başarmış. 

TEK İHTİYACIMIZ CESARET VE GÜVEN

Kadın sayısının oldukça az olduğu ileri teknoloji ve medya sektöründe yenilikçi çalışmalarıyla birçok kadına cesaret verecek bir hikayesi olan Servet Akçaalan, kadınların güçlü hayalleri olduğuna dikkat çekiyor. “Kadınlar iş yaşamında ve sosyal hayatta birçok problemi yaşayarak görüyorlar. Önemli olan o problemi çözecek fikri ortaya çıkarıp cesurca hayata geçirmek” sözleriyle Akçaalan, bu noktada en önemli şeyin cesaret ve kendine güven olduğunu belirtiyor. Akçaalan’ın başarı hikayesinde kadının, sosyal hayatta geleneksel toplumlarda her şeyi başarabilen bir imaja sahip olan ve bu güdüyle yetiştirilen erkekten hiçbir farkının olmadığı düşüncesi ortaya çıkıyor. Akçaalan gibi potansiyeli olan ve yenilikçi fikirler üretebilen kadınların desteklenmesi, daha sağlıklı toplumların oluşmasına ve kapsayıcı ekonomik büyümeye katkı sağlayacak.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top