Başarılı girişimci Ülkü Farımaz Güler, kurduğu tekstil firmasında eşinin yanısıra yaklaşık 300 kadını istihdam ediyor. Avrupa Kalite Ödülü’nü de göğüsleyen Güler, bugün 35 ülke için tekstil üretimi yapıyor.

Ülkelerin sosyoekonomik açıdan kalkınmalarının önemli bileşenlerinden biri olan kadınlar, modernleşme süreci ile birlikte kamusal alanda görünürlük kazanmaya başlıyor, ancak çalışma hayatında aktif roller üstlendikleri andan itibaren de birtakım problemlerle yüzleşmek durumunda kalıyor.


Bu problemler kadınların iş hayatında etkili ve kalıcı olmalarının önünde engel oluşturuyor. Fakat geliştirdikleri yöntemler ve stratejiler vasıtasıyla bu durumun üstesinden gelmeyi başaran kadınlar, toplum tarafından dayatılan normlara kulak tıkayarak inandıkları yolda cesurca ilerliyorlar.

Bahsettiğimiz bu kadınlar, elbette ki genç yaşlarda çalışma hayatına atılarak, zamanla kendi işlerini kuracak tecrübe ve bilgi birikimi elde eden girişimci kadınlar.

EŞİNİ İSTİHDAM EDİYOR

Bu haftaki başarılı kadın hikayemizde yine bir girişimci kadından söz edeceğiz. Girişimci olmanın da ötesinde kendi kurduğu tekstil firmasında eşinin yanısıra birçok kadını istihdam eden Ülkü Farımaz Güler, aynı zamanda üç çocuk annesi.

Güler, azimle bu yola adım atan, aile ve iş hayatı dengesini gözeterek bu yolda yürümeye devam eden başarılı bir isim. İşletme bölümünden mezun olduktan sonra tekstil alanında faaliyet gösteren firmalarda çalışmaya başlayan Güler, kısa sürede çalıştığı kurumun tüm birimlerine hakim olmuş ve genel sorumlu pozisyonuna yükselmiş.

Bulunduğu kurumda olabileceği en üst düzeye geldiğinde ise daha fazla ilerleyemeyeceğini düşünen Güler, 2003 yılında kendi tekstil firmasını kurmuş. Bununla da kalmayıp kurduğu firmada eşini istihdam ederek, toplumlarda benzerine çok da rastlanmayan bir durumu gerçekleştirmiş. 

Eşiyle birlikte çalışmaya başlayan Güler, aile firmalarının zorluklarından haberdar olduğunu ve edindiği bilgiler doğrultusunda bazı tedbirler aldığını ifade ediyor. Bu kapsamda İSO Kalite Yöntemi ile alınan personel en kısa sürede adaptasyon için firma içi ve firma dışı eğitimleri sağlandıktan sonra gerekli birimlere yerleştiriliyor ve görev tanımları gerçekleşiyor.

Eşinin verdiği manevi destekle kendi işini kuran Güler, bugün 300 kişilik ekibiyle Türkiye’de ve 35’in üzerinde Avrupa ülkesinde üretim yapan bir firmaya sahip. 

AVRUPA KALİTE ÖDÜLÜ ALDI

Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılarak firmasının bilinirliğini artıran Ülkü Farımaz Güler, gelen taleplere sorunsuz bir şekilde cevap vererek büyümeye devam etmiş. İç piyasada da bir yıl içerisinde adını duyurmuş. Avrupa’da tekstil sektörüyle ilgili alanlarda düzenlenen dünyaca ünlü fuarlara da katılan Güler, ikinci seneden sonra yoğun bir siparişle ihracata da adım atarak ilerlemesini sürdürmüş. 2010 yılında Avrupa’da yapılan anketler sonucunda ise Güler’in firması, “Avrupa Kalite Ödülü”ne lâyık görülmüş.

BAŞARIMI EŞİME BORÇLUYUM

Ülkü Farımaz Güler, başarısını, “Sistemli ve planlı çalışmaya, en önemlisi de işimi sevmeye borçluyum” şeklinde özetliyor. Güler, ayrıca bu süreçte hayatında annelik rolünü ilk sıraya koyduğunu, en büyük avantajının ise eşiyle birlikte çalışmak olduğunu da belirtmeden geçemiyor.

DAHA FAZLA TEŞVİK LAZIM

Güler, kendi işini kurma sürecinde hem aile hem de iş yaşamı dengesini sağlamak için çok fazla efor sarfettiğini, kucağında bebeğiyle işine giderek annelik ve iş kadınlığı sorumluluklarını aksatmadan yerine getirmeye çalıştığını belirtiyor.

“O dönemlerde kadınları iş hayatına katılmaya teşvik eden politikalar günümüze göre oldukça yetersizdi” diyen Güler, artık bu konuyla ilgili daha etkili tedbirler alındığını, fakat durumun daha da iyileştirilmeye ihtiyacı olduğunu sözlerine ekliyor.

Yrd. Doç. Dr. Sare AYDIN

Gazete yazısına ulaşmak için tıklayınız

 

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top