KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın, KADEM Gençlik Komisyonu ve Doğuş Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “İnsanlığa Akseden Suret: Kadın” paneline katıldı. Aydın, panelde kadın, siyaset ve demokrasi konularını konuştu.

KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın, KADEM Gençlik Komisyonu ve Doğuş Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “İnsanlığa Akseden Suret: Kadın” paneline konuşmacı olarak katıldı. Sunumunda kadın, siyaset ve demokrasi konularını işleyen Yılmaz, 20. y.y.’ın sonlarında demokrasi ile kadın haklarının birbirini güçlendiren ve tamamlayan olgular olduğu anlayışının hakim olduğunu dile getirdi.

Sunumunda Türkiye’de kadın hareketinin kökenleri, Osmanlı’dan milli mücadeleye kadın hareketinin rolü, Türkiye’nin ilk kadın yönetimindeki siyasi parti tecrübesi ve Türkiye’de kadınların siyasal haklarına değinen Yılmaz, kadınların genel ve yerel yönetimlerdeki katılıma ilişkin istatistik verilerini paylaştı. Yılmaz, kadının siyasetteki etkin varlığına ilişkin sorunları ve bunun önündeki engellere de değinerek, KADEM’in kadınların siyasi katılımının artırılması ve kadın siyasetlerin desteklenmesiyle ilgili faaliyetlerini anlattı. KADEM’in ‘Demokrasi Bağlamında Kadın STK’ların Rolü Çalıştayı’, ‘Kadın Aday Eğitimleri’, ‘Yerel Yönetimler Sertifika’ programları ve ‘Kadın Liderlik Eğitimleri’ gibi eğitim programları düzenlendiğini kaydeden Yılmaz, AB-Türkiye Siyasette Kadın Sivil Ağı Projesi ile Türkiye, Fransa ve Belçika’dan 12 STK’nın bir araya gelerek bir sivil toplum ağı oluşturduğu proje ile kadınların siyasete katılımı konusunda sürdürülebilir ortaklık ve ağ mekanizmasının kurulması çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Yoğun katılım gerçekleşen panelin oturum başkanlığını Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sera Reyhani Yüksel yürütürken, Kızılay Genel Sekreteri Av. Ayşegül Genç de panelist olarak yer aldı. Panelin, toplumun kadına bakışının ele alındığı ikinci oturumunda ise Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güzin Üçışık başkanlığında siyasetçi Halide İncekara ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rukiye Akkaya Kia, kadının siyasetteki yerini tartıştı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top