Kadın ve Demokrasi Derneği İzmir Temsilcilik Açılışı
KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz’ın Konuşması

Değerli konuklar

Öncelikle, Kadın ve Demokrasi Derneği İzmir temsilciliğimizin açılışına hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Kadın ve Demokrasi Derneği olarak Türkiye genelinde 16. temsilciliğimizi açıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

İzmirli Herodot’un “Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde kurdular” demekten kendini alamadığı, Aristo’nun İskender’i “Görmezsen eksik kalırsın!” diyerek uyardığı, Victor Hugo’nun onu hiç görmeden adına şiir yazıp “İzmir bir prensestir” diye övdüğü İzmir; Türkiye’nin 3. büyük kenti, bugün burada, sizlerle beraber olmak beni çok heyecanlandırıyor.

Malumunuz Geçtiğimiz hafta Dolmabahçe’de ve Kayseri’de canlı bomba saldırısına  maruz kaldık. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyorum. Ne diyor İstiklal şairimiz: “Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar… / O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar, / Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, / Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!”

Kıymetli Misafirler,

Hemen yanı başımızda, tel örgülerle sınırı belirlenmiş topraklarda, kadim şehirlerden Halep, yangın yerine dönüştürülüyor. Savaş ve şiddetin mağduru olan kadınların, çocukların güvenliği ve korunmasına destek verici arayışlar içerisinde olmaya devam edeceğiz. Sizler gibi güçlü ve kahraman kadınlarımız var olduğu sürece, milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya hiçbir terör örgütünün gücü yetmez.

“Kadınlar bilirim ülkeme ait,

Yürekleri Akdeniz gibi geniş, soluğu Afrika gibi sıcak” böyle yazmıştı rahmetli Erdem Bayazıt.

Dün Çanakkale’de cepheye kağnıyla mermi, bugün kamyonetine doldurduğu yiğitleri meydanlara taşıyan, bu ülkenin kadınlarına ne kadar övgü sözü dizilse az gelir. Dün düşmanın süngüsüne göğsünü siper eden, bugün terör saldırıları namlusunun karşısında şehadet şerbeti içen, bu ülkenin kadınlarının hakkı ödenemez

Srebrenitsa katliamından sonra oradaki mazlumlara kapılarını açan Türkiye, çok yakın tarihimizde 15 Temmuz’da, demokrasi destanı yazan kahraman kadınlarımız, bugün de Halepli kardeşleri için insanlık destanı yazacak.

Değerli konuklar,

KADEM, 8 Mart 2013 tarihinde kuruldu ve 3 yılı aşkın geçmişi olmasına rağmen, ses getiren, dikkat çeken, farkındalık yaratan çok sayıda faaliyete başarıyla imza atmıştır. Ulusal ve uluslararası alanda yürüttüğü bu faaliyetlerle KADEM, Türkiye’nin önde gelen kadın derneklerinden biri olmuştur. Çağdaşlık-uygarlık söyleminin ürettiği tek-tip kadın modeli yerine, KADEM olarak bizler, farklı kadın kimliklerinin demokrasiyi güçlendirdiğine inanıyoruz

Hukuk önünde eşitliğin de ötesine geçen, adalet temelli bir yaklaşıma toplum olarak ihtiyacımız var. Bu noktada esas olan, farklılıklardan doğan mağduriyetlerin giderileceği hakkaniyet ve adalet odaklı politikaların tesis edilmesidir.

İslam üzerine temellenmeyen, kadına değer verdiğini iddiâ eden bütün bakış açıları ona sadece bir vitrin malzemesi olarak kıymet vermekte, arka plânda ise kadını ancak ekonomik ve nefsânî bir metâ olarak kullanıp ezmekte ve tüketmektedir.

KADEM olarak kullandığımız cinsiyet adaleti kavramı, tam da bu adalet anlayışından yola çıkmaktadır. Bu kavram, kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan ve dengeleyen eşdeğer iki parça olduğunu ifade eder.

Değerli konuklar,

Kimi şehirler inşa, kimi şehirler ihya edilip özgün bir duruş kazandırılarak yekdiğerinden ayrılırlar. Bizler de, Türkiye’de, gittiğimiz her bölgede o yöreye ait ihya ve inşa şeklini yansıtan farklı kadın meseleleriyle karşılaşıyoruz.

Bu nedenle KADEM olarak, Antalya, Ankara, Batman, Denizli, Elazığ, Erzurum, G. Antep, K. Maraş, Karabük, Konya, Malatya, Sakarya, Trabzon, Bursa ve Samsun’un ardından İzmir’de de kadın sorunlarını müzakere etmek ve çözüm getirmek için sahadayız. Kadınları toplumsal hayatta daha da güçlendirmek için destek olmaya devam edeceğiz.

Türkiye’nin dört bir yanında açtığımız temsilciliklerimizle temennimiz, her bölgeye hitap eden kadın politikalarının geliştirmesine ve kadın kalkınmasına katkı sağlamaktır.

Değerli konuklar,

KADEM olarak, kadın sorunlarına çözüm üretmek ve adalet merkezli toplumsal dönüşümü gerçekleştirmek üzere sivil toplumun desteğini oldukça önemsiyoruz. İzmirli kadınlarımızla el ele vererek zincirimizi daha güçlü kılmış ve büyütmüş olacağız.

Ege Denizi kıyısında adeta bir inci gibi salınan İzmir, bugün açılışını yapıyor olduğumuz temsilciliğimizin de bu doğrultuda yapacağı çalışmaların şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. 

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top