Sezgi Kırıt Davası İstinaf Kararına İlişkin Kamuoyu Açıklamamız

16 yaşında hunharca öldürülen ve kamuoyunun da yakından takip ettiği Sezgi Kırıt davasında, Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedilen sanıklar hakkındaki hüküm Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesince ortadan kaldırıldı ve tüm sanıklar serbest bırakıldı. Yerel mahkemenin uzunca bir süre titizlik ve hassasiyetle tetkik ederek topladığı deliller neticesinde verdiği kararın, Bölge Adliye Mahkemesince delillerin değerlendirilmesindeki farklılığı anlaşılır kılacak hiçbir açıklaması olmadan ve davada tüm süreç ve delilleri göz ardı ederek sadece üç celsede, üstelik Cumhuriyet Savcısının mütalaasına da aykırı şekilde bu kararı bozması toplum vicdanını derinden yaralamıştır.

Gerçek yaşının 16 bile olmadığı belirtilen Sezgi’nin direncini kırmaya yönelik olarak, uyuşturucu maddenin, olay öncesi veriliş şekli, cinsel istismar ve zorlamalı ölüme ilişkin dosyada sabit olan deliller, Sezgi’nin yaşı ve vücut ağırlığı ile birlikte diğer deliller de göz önünde bulundurulduğunda ulusal ve uluslararası tüm mevzuat hükümleri gereği sanıkların cezalandırılmaları icap ederken şu an serbestçe aramızda dolaşıyor olmaları en az olayın gerçekleşme biçimi kadar elim ve can yakıcıdır.

Kadın cinayeti ve çocuğa yönelik istismarların son bulabilmesi için en etkin çözümlerden biri muhakkak ki hakkaniyete uygun cezalandırmadır. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekçeli kararın yazımını müteakip yapılacağı bildirilen temyiz başvurusu bu anlamda adaletin yerini bulacağı yönündeki inanç ve ümidimizi canlı tutmamıza vesile olmuştur. KADEM olarak Yüksek Yargıdan beklentimiz suçluların cezalandırılmasıdır; zira bir topluma yapılabilecek en büyük kötülük suçların cezasız kalmasıdır.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top