Sezgi Kırıt Davası Kamuoyu Açıklaması

KADEM, 2009 yılında Antalya’da sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı biri tarafından kaçırılarak, uyuşturucu verilen, tecavüze uğrayan, dövülen ve öldürülen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın cinayet davasının müdahili olarak ailesinin yanında yer almış ve adalet arayışında yanında olmuştu. Sanıklara müebbet hapis cezası verildi. Ancak davada sanıklara verilen müebbet hapis cezasına itiraz edilmesi üzerine istinaf süreci başlayan dosyanın, Antalya’da devam eden yargılamasında sanıklar hakkında tahliye kararı çıktı. Bu karara itiraz edilmesi üzerine davanın bugün görülecek duruşması için KADEM olarak Antalya’dayız.

Hayatının baharında genç bir kızın yaşam hakkını canice elinden alan katiller için çıkan tahliye kararını büyük bir üzüntüyle karşıladık. Şiddet yanlısı vahşi katillerle ilgili olarak verilen beraat kararı toplum vicdanını derinden yaraladı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak, bu durumdan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyor ve katillerin hak ettikleri en ağır cezayı alması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü olayın meydana gelmesinden bu yana yaklaşık on yıl geçmiş olmasına rağmen katillerin hak ettikleri cezayı almamış olmaları toplumun vicdanını derinden yaraladı. Suçlulara hiçbir indirim uygulanmadan, ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesi gerektiğini biliyoruz.

KADEM olarak kurulduğumuz günden bu yana olduğu gibi; kadın cinayetlerinin artık son bulması, başka canların yanmaması için suçluları caydıracak daha da ağır yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması için çalışacağımızı ve kanun koyuculara bunlarla ilgili öneriler sunmaya devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Siz değerleri basın mensuplarımızın bilgisine sunarız.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top