SEZGİ KIRIT DAVASI KAMUOYU AÇIKLAMASI

KADEM yaklaşık bir yıl önce, sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı biri tarafından kaçırılarak, uyuşturucu verilen, tecavüze uğrayan, dövülen ve öldürülen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın cinayet davasının müdahili olarak ailesinin yanında yer almış ve adalet arayışında yanında olmuştu. Dava iki katile, Sezgi Kırıt’ın acılı ailesinin yüreğini soğutan müebbet hapis cezasının verilmesiyle sonuçlanarak kapanmıştı.  Ancak dosyanın istinaf mahkemesine taşınmasıyla, dava yeniden görülmeye başlandı.

Ailesinin onunla ilgili kurduğu hayalleri yarım kalan, genç yaşında hayatı elinden alınan 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın katilleri için verilen ağırlaştırılmış müebbet hapsin kaldırılması istemiyle üst mahkemede açılan davada, bizler Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak, katillerin hak ettikleri en ağır cezayı almasını istiyoruz. Kamuoyunun beklentisinin de hiçbir zanlıya indirim uygulanmadan, suçlulara ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesi olduğunu biliyoruz.

KADEM olarak, her annenin gözünün bebeği olan masum yavruları, akıl dışı ve canice yöntemlerle, vicdanları sızlamadan hayattan koparan gözü dönmüş katillerin hak ettikleri cezaları alması için daha özenli davranılması gerektiği inancındayız. Zaman geçtikçe yürekleri soğumak yerine daha da acıyla kaplanan ailelerin bir nebzede olsa yüreklerine su serpilmesi açısından bu tarz davalarda katillerin daha hızlı yargılanarak hak ettikleri cezaları almaları kamuoyu açısından da oldukça önemli bir konu.

Kızlarımızın, oğullarımızın, kadınlarımızın, hepimizin bedenlerine uzanan kirli ellere karşı birlik olup “ama”sız ortak bir tepki ortaya koymak için; hakkaniyetli, adil, etkin bir yargılamanın gerçekleşmesi için bugün buradayız.

Sezgi’ye ve şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlara bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top