13 Temmuz 2016, Antalya

2009 yılında Antalya’da sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı biri tarafından kaçırılarak, uyuşturucu verilen, tecavüze uğrayan, dövülen ve öldürülen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın cinayet davası 13 Temmuz Çarşamba günü (bugün) saat 09.00’da Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacaktır.

Evinden bakkala gitmek için çıktığında kaçırılan Sezgi’nin katilleri, öldürdükleri kızın bedenini bir bavul içinde Antalya’dan Isparta’ya götürüp boş bir alana attı. Olay yerinde bıraktıkları lastik izlerinden kullandıkları otomobil aracılığıyla kimliklerine ulaşılan katiller hakkındaki soruşturma akamete uğradı ve 7 yıl boyunca haklarında dava açılmadı.

Olayın soruşturulması sürecinde yaşanan ihmal ve eksiklikler sonrasında Sezgi’nin ailesi ve vekilinin kişisel çabaları ile verdikleri hukuk mücadelesi sonucunda yeni delillerin ortaya çıkması sebebiyle dava açıldı. Şu an sanıklardan biri başka bir suçtan dolayı tutuklu bulunmakla birlikte, diğer sanıklar hala aramızda gezmektedir.

Bizler Kadın ve Demokrasi Derneği olarak, öncelikle tutuksuz bulunan sanıkların tutuklanmasını ve katillerin hak ettikleri en ağır caydırıcı cezayı almasını  istiyoruz. Ayrıca Sezgi’nin cinayetinin aydınlatılmasında ihmali olan tüm yetkililer hakkında soruşturma açılarak gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

Kızlarımızın, oğullarımızın, kadınlarımızın, hepimizin bedenlerine uzanan kirli ellere karşı birlik olup “ama”sız ortak bir tepki ortaya koymak için; hakkaniyetli, adil, etkin bir yargılamanın gerçekleşmesi istemi ile KADEM, bugün Antalya Adliyesi’nde olacak.

Bu vesileyle, merhum Sezgi’ye ve şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlara bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

#SezgiİçinAdalet

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top