Kadın ve Demokrasi Derneği’nin yürüttüğü Sivil Toplum Kuruluşlarında Kapasite Geliştirme Projesi 25 Mayıs Perşembe Günü KADEM Genel Merkezinde gerçekleştirilen programla son buldu.

KADEM’in yürütücüsü olduğu ve “İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı” tarafından hibe desteği kazanan “Sivil Toplum Kuruluşlarında Kapasite Geliştirme Projesi” 25 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen kapanış programı ile sona erdi. KADEM Genel Merkezinde gerçekleştirilen projenin kapanış programının açılış konuşmalarını KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve İl Dernekler Müdür Vekili Elmas Bodur gerçekleştirdi.

Programın açılışında konuşan KADEM Başkanı Doç.Dr.Sare Aydın Yılmaz, STKların toplumsal gelişmedeki önemini vurguladı. Aydın: “Bizler sürdürülebilir hedeflerle beraber kadının toplumdaki rolünü güçlendirmek için çalışıyoruz ve bu yolda çalışmaya da devam edeceğiz. Mevlana Hazretleri buyuruyor ki, ‘Daima hizmet ve gayret içinde ol! Çünkü hayatın gerçek lezzeti, hiç bezginliği olmayan bir yorgunluktadır‘. Bizim de daha yapacak çok işimiz var. Medyada, akademide, bürokraside, siyasette, sanatta, iş dünyasında kadın etkinliğini artırmak durumundayız. Nasıl ki bir kuşun tek kanatla uçması mümkün değilse, kadının geri plana itildiği bir toplumun kalkınması da mümkün değildir.”

Donanımlı, lider girişimci kadınların içinde bulundukları toplumu ve hatta tüm dünyayı dönüştürüp güçlendireceklerini ifade eden Aydın; “Kendini tanımlamayan, tanımlanmaya mahkûmdur. Bu nedenle Müslüman kadının kendi gücünü, kendi iradesini ortaya koyması gerekir” dedi.

Programda konuşan İl Dernekler Müdür Vekili Elmas Bodur, ülkemizde STK’ların kadın ve gençler için önemli istihdam alanları açtığını söyledi. Bodur: “Geleceği inşa etmek istiyorsak aileyi ve kadını iyi inşa etmek zorundayız”.

Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar yaptığı konuşmada; STKların, bireylerin kendi irade ve gücüyle seslerini daha güçlü duyurabilecekleri bir alan olduğunu ifade etti. Bayraktar: “Kadınlar uzun yıllardır STKlarda aktif yer alıyor.Bu kapasite geliştirme eğitimleri ile bu STKlar daha büyük işler yapacak”.

Açılış konuşmalarının ardından KADEM Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Sezen Güngör, yürütülen projeyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Güngör: “Eğitimlerin sonunda ortaya çıkan 6 projenin bir yıl içinde hayata geçirileceğine inanıyorum”.

Eğitime katılan STK temsilcilerinin proje sunumlarını gerçekleştirmelerinin ardından katılımcılar sertifikalarını KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın ve Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’dan aldılar. Sertifika töreninin ardından proje fikirlerine fon bulmaları ve hayata geçirmelerine ortam sağlayacak olan Proje Pazarı ve Lobicilik Etkinliği ile program son buldu.

“Sivil Toplum Kuruluşlarında Kapasite Geliştirme Projesi”; kadın odaklı çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının fon kaynakları, proje hazırlama, uygulama ve lobicilik konularında eğitimler verip niteliklerini artırarak sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini geliştirmek amacıyla uygulandı. Proje çerçevesinde 12 hafta boyunca proje yazma, proje uygulama ve lobicilik eğitimleri verildi.

22 Şubat 2017 başlayan ve her hafta çarşamba ve perşembe günleri KADEM Genel Merkezinde gerçekleştirilen eğitimlere; KADEM, İSTEV, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Türkiye Finans Katılım Bankası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İGETEV, Çayeli Vakfı, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, İlim Sanat Tarih Vakfı, AYDOST, HÜRDER, AYSİT, TÜRGEV, HAZAR, İHH, UKTEDER, Süreyya Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Hukukçu Kadınlar Derneği, Kadın Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği ve Müftülük olmak üzere toplamda 20 kurumu temsilen 32 kişi katıldı.

Eğitime katılan sivil toplum kuruluşu temsilcilerine; ‘Avrupa Birliğinde ve Kalkınma Ajanslarında Hibe Programları, Proje Felsefesi, Proje Fikri Geliştirme, Proje Yönetim Metodolojisi, Strateji Analizi’ gibi alanlarda kapasite geliştirme eğitimi verildi. Eğitimlerde tüm STK temsilcilerinin bir proje fikri geliştirip olgunlaştırıp uygulanabilir hale getirebilmesi sağlandı. Projenin son eğitim baslığı olan lobicilik eğitimi ile proje fikirlerinin kamu kurumlarına tanıtımı ve bu fikirlere fon bulma konusunda çalışmalar yapılması amaçlandı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top