Siyaset, Ekonomi ve Medyada Kadın Paneli

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Trabzon Temsilciliği “Siyaset, Ekonomi ve Medyada Kadın” konulu panel gerçekleştirdi.

KADEM Trabzon Temsilciliği 5 Mayıs 2017 Cuma günü Zorlu Grand Otel’de Trabzon’da farklı sektörlerde çalışan kadın sorunlarının tartışıldığı, kadın konusunda farkındalık oluşturan bir panel gerçekleştirdi. “Siyaset, Ekonomi ve Medyada Kadın” isimli panele; şehrin kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarına ait temsilci ve gönüllüler, akademisyenler, girişimci kadınlar, siyasi partilerin kadın kolları sorumluları, ASP il müdürlüğü, kadın kent konseyi üyeleri, şehrin kadın yöneticileri katıldı.

Panelin açılış konuşmalarını KADEM Trabzon Temsilcisi Doç. Dr. Sevdegül Mungan, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Trabzon Valisi Yücel Yavuz gerçekleştirdi.

Çalışan kadın sorunlarının tartışıldığı oturumun moderatörlüğünü Karadeniz Teknik Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nezahat Altuntaş yaptı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, akademik hayatta kadın ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu ise mülteci kadın ve sorunlarını dinleyicilerle paylaştı. Panelde toplumsal cinsiyet algısı, fırsat eşitlik ve eşitsizlikleri, adalet ihtiyacı vurgusu yapıldı.

Prof. Dr. Şerifoğlu akademide şimdilik yüz güldürür gibi görünen kadın oranlarının dikkat edilmez ise çok yakında olumsuz yönde değişebileceği noktasında uyarılarda bulundu. Cam tavanın artık oldukça görünür ve bizzat erkek kalabalıklardan oluştuğu vurgusu yaptı.

Prof. Dr. Çıtıpıtıoğlu ise sığınmacı kadınların henüz terminolojisinde bile eksiklikler olduğundan söz ederek ülkemizdeki sığınmacı kadınların hukuksal düzenlemeleri konusunda önerilerde bulunarak çerçeve çizdi.

Panel, kadın konusunda sivil toplum kuruluşlarının birlikte daha etkin olabileceği konusunda görüş birliğine varılarak katılımcı ve konuşmacıların karşılıklı iyi dilek ve önerileriyle tamamlandı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top