Somalili Kadın Siyasetçiler, Yerel Seçimleri
Takip Etmek İçin Türkiye’de

26 Şubat 2019, İstanbul

Afrika’da faaliyet gösteren Hear Women Vakfı ile imzalanan iş birliği protokolü kapsamında KADEM ev sahipliğinde beş gün boyunca seçim kampanyalarını takip etmek üzere 24 Somalili milletvekili ve senatör Türkiye’ye geldi.

Somalili kadın siyasetçilere yönelik programının ilk gününde Genel Merkez’de; Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, AK Parti Milletvekili, PAB Türk Grubu Başkanı Ravza Kavakcı Kan ve Dış İlişkiler Direktörü Sezen Güngör’ün katılımıyla “Siyasette Kadın” söyleşisi düzenlendi. Söyleşi, Dış İlişkiler Direktörü Sezen Güngör’ün KADEM’in ulusal ve uluslararası olarak gerçekleştirdiği faaliyetler ve yürüttüğü projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdiği konuşmasıyla başladı.

Güngör’ün ardından söyleşi Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın konuşmasıyla devam etti. Bayraktar: “Eril bir kimlik kazanmış olan siyasette kadın olarak, kadın kalarak var olabiliyor muyuz? Dünya eril dile, siyasetin eril iklimine, çatışmacı tavırlara doymuş durumda. Dünya tarihinin gördüğü birkaç lider de siyaseti erkek gibi yaparak varlık gösterebildi. KADEM olarak buna karşıyız. Kadınlar olarak siyasette yapmamız gereken ilk iş, yönetim biçimlerindeki hâkim eril anlayışın ve yöntemlerin kadın yönetişim anlayışı ile rafine edilmesidir. İnancımızın, kadınların temel hak ve özgürlüklerinin önündeki en büyük engel olduğu, sürekli bize empoze edilen habis tabiatlı bir önyargı. Hâlbuki erken İslam tarihine baktığınızda hayatın her alanında, hukuktan, tıbba, ticaretten, akademiye kadar nice kadın lider görüyorsunuz.” dedi. Dünyanın bütün kadınların, politikalarını ve kamusal alandaki varlıklarını hissettirmek için savaşmak zorunda olduklarını belirten Bayraktar,  Müslüman kadınların hem içeride hem de dışarıdaki önyargılarla mücadele etmek zorunda olduğunu ifade etti.

Bayraktar’ın ardından konuşmasına kendi siyasi geçmişini anlatarak başlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Ravza Kavakcı Kan, Türk siyasetinden ve yakın tarihte yaşanan değişimlerden bahsederek kadınların seçim süreçlerinde nasıl aktif rol aldıklarından söz etti. Kavakcı: “Seçim bölgemizdeki mahallelerde kapı kapı gezdik, tokalaşmadık el bırakmadık. Tanımadığımız insanlarla tanıştık; kendimizi, davamızı anlattık. Somali’deki çalışmalarınızda da bu şekilde insanlara dokunmanız, kendinizi anlatmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Biz seferden sorumluyuz, zaferden değil. Önemli olan ne kadar çok çalıştığınız ve samimiyetle çabaladığınızdır. Sonuç ise artık takdir-i ilahiye kalmıştır.” Cumhurbaşkanımızın gençlerin ve kadınların önünü açtığını belirten Dr. Ravza Kavakcı Kan, seçme seçilme yaşının 18’e indirildiği ve meclisteki kadın siyasilerin sayısı arttığı için müteşekkir olduğunu ifade etti.

“Siyasette Kadın” söyleşisinin ardından seçim kampanyalarını takip etmek için ülkemizde bulunan Somalili kadın siyasetçiler, Başkan Yrd. Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve AK Parti Milletvekili, PAB Türk Grubu Başkanı Dr. Ravza Kavakcı Kan, ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programın öğleden sonraki bölümünde 24 milletvekili ve senatör KADEM ekibiyle birlikte Ak Parti Sancaktape Belediye Başkan Adayı Şeyma Döğücü’nün seçim çalışmalarına katılarak yürütülen seçim çalışmalarını yerinde gözlemleme imkanı buldu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top