Sare Aydın: Yoksulluk kadınların karşı karşıya kaldığı problemlerin hem nedeni hem de sonucu

Kadın ve Demokrasi Derneği Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, yoksulluğun, kadınların karşı karşıya kaldığı problemlerin hem nedeni hem de sonucu olduğunu belirterek, “Tüm bunların yanı sıra, ülkemizin ve bölgemizin muhatap olduğu ve küresel güç merkezlerinin çarpışmalarında mağduriyet yaşayan mültecilerin çoğunluğu kadınlardan ve çocuklardan oluşmakta, milyonlarca insan ekonomik yoksulluğun çok yönlü sorularına kuşatıcı çözümler beklemektedir” dedi.

KADEM ve İstanbul Ticaret Üniversitesince “Kadın ve Yoksulluk” ana temasıyla düzenlenen 2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi, üniversitenin Sütlüce’deki kampüsünde başladı.

Açılışta konuşan Yılmaz, kadınların, başka bir deyişle kadın sorunlarının yılın belli tarihlerinde anılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Kongrenin ana temasına vurgu yapan Yılmaz, “Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi ile gelişirken, bu sürece en fazla desteği veren kadınlarımız olmuştur. Takdir edersiniz ki kadınlarımız, bu süreçte kendilerini yenilemekte, geçmişin pratiklerini sorgulamakta ve yine kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar” diye konuştu.

Yılmaz, bu ihtiyacın beraberinde kadın sivil toplum kuruluşlarının sayılarının artmasını sağlarken, bu durum demokrasiye olan inancı da beslediğini dile getirdi.

Konuşmasında Hz. Ömer döneminde gerçekleşen bir olayı anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“İlahi vahyin temel gayelerinden birisi, insanın doğuştan sahip olduğu beş tabii hakkı korumaktır. Din, can, akıl, nesil ve mal dokunulmazlığıdır. Bu beş temel hak ve hürriyet konusuna geldiğimizde; sosyal hayatta karşımıza çıkan eşitsizliklerin ve hak ihlallerinin aksine, İslam’ın özünde kadının canı, bedeni ve toplumsal saygınlığı her türlü isnat, istismar ve şiddetten korunmuş, mülkiyet hakkı koşulsuz şekilde tanınmış, inanç dünyası dokunulmaz kabul edilmiş, evlatlarıyla arasındaki doğal ve medeni hukuk muhafaza edilmiştir.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top