Şüheda Nur Eriş Davası – Kamuoyu Açıklaması

Geçtiğimiz yılın son aylarında İstanbul Karaköy’de başörtülü iki genç kıza yapılan çirkin saldırının hemen akabinde Beşiktaş’ta da bir başörtülü kardeşimiz, yolda yürürken yine başörtüsü gerekçe gösterilerek daha evvelden hiçbir tanışıklığı da olmayan bir hemcinsinin şiddetine maruz kalmıştır. Birlikte yaşama kültürüyle beraber kişisel hak ve özgülüklere karşı da yapılan bu pervasız ve çirkin saldırı toplumda infiale sebep olduğu gibi bizler büyük bir üzüntü ile karşıladık.

Başörtülü kardeşimizin hür iradesiyle karar verdiği kıyafet seçiminden dolayı şiddete maruz kalması toplumsal yapımız ve kadim değerlerimiz açısından endişe vericidir. Mağdurun daha evvel sanıkla hiçbir tanışıklığının olmaması gözetildiğinde sırf dinî inancından dolayı tercih ettiği kıyafet nedeni ile sözlü ve fizikî saldırıya maruz kaldığı bu eylem, hakaret, tehdit ve yaralama suçları kadar toplumsal barışı da hedef alması yönüyle TCK madde 216 unsurlarını da içerdiğinden “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunun da varlığını göstermektedir.

Bireyin en temelde yaşamını tehdit eden ve toplumsal hayata katılımına engel olan bu ayrımcı bakış ve dahası şiddet, yalnızca kadınları değil, bir bütün olarak toplumu da olumsuz etkilemesi açısından çok boyutlu sosyal bir sorundur. Ulusal ve uluslararası arenadaki düzenlemelere rağmen neredeyse her ülkede bir sorun olarak karşımıza çıkan şiddet; çok yönlü, bütüncül, kapsayıcı plan ve politikalarla toplumsal düzeyde ortak ve kararlı bir mücadeleyi gerektirmektedir. Bu tip ayrıştırıcı vakalarda yek ses olarak toplumca karşı çıktığımızda, bu köhne zihniyete sahip tahammülsüz kişilerin saldırıları olduğunda yargıda hak ettikleri cezayı almasının takipçisi oldukça bu gibi vakalarla hedeflenen kutuplaşmaya geçit verilmeyecektir.

Bizler KADEM olarak, insanlık onurunun ve temel hakların hiçe sayıldığı her vakada, inançlarından ve tercihlerinden dolayı haksızlığa, şiddete maruz kalan her kim varsa yanında olduğumuzu, bu tip toplumsal huzura kast eden nefret suçlarına, her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı mücadelemize devam edeceğimizi tekrar ifade etmek istiyoruz.

Bizler KADEM olarak nefret suçlarının karşısında olduğumuzu, farklı yaşam biçimlerinden dolayı işlenen her türlü şiddete karşı mücadelemize…..

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top