KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın
KADEM Aksaray Temsilciliği Açılış Konuşması

Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. Yeni yılın bu ilk günlerinde sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Yeni yıl, inşallah, hayırlı, güzel işlerimiz için bir milat, dünyada savaşların durması, barışın tesisi için bir başlangıç olsun.

Bugün burada KADEM ailesine yeni bir halka ekliyoruz. Medeniyetlere ev sahipliği yapmış önemli bir kavşak noktası olan Aksaray, KADEM’in 45. Temsilciliği olarak aramıza katılıyor. Aksaray’ın topraklarında biriktirdiği binlerce yıllık irfanı bünyemize dahil ederek daha da güçleneceğimiz için sevinçliyiz, heyecanlıyız.

KADEM bu toprakların birikiminin harmanlandığı bir mecradır. KADEM olarak bizler, bu toprakların kadınlarına yabancıların gözlükleriyle bakmıyoruz. Sorunlarımızı kendi değerlerimiz, kendi kavramlarımız, kendi hassasiyetlerimizin ışığında ele alıyoruz.

KADEM’in en önemli motivasyonlarından biri, kadınlarımıza kendi özlerini muhafaza etmenin en büyük özgürlük olduğunu hatırlatmaktır. Ne yazık ki günümüzde küresel bir fabrika, tek bir tür kumaş dokurcasına herkesi tektipleştiren bir kadın modeli oluşturmaya çalışıyor. Bizlere de özgürlük, eşitlik ve demokrasi gibi değerlere ancak onların kalıplarına sorunsuz bir şekilde girersek ulaşabileceğimizi söylüyor. Dolayısı ile o fabrikanın tek tip ürünü haline gelmezsek eksik olduğumuzu hissettiriyor. Kadın meselelerinde günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi maalesef ki bu… Oysa bizim kendi referanslarımıza, kendi değer kriterlerimize ihtiyacımız var. Bu topraklara kök salmış irfanımız, inancımız ve değerlerimiz kadını zaten hak ettiği mertebeye oturtuyor. Önemli olan bizim, bize ait olan değerlerin merkezine dönebilmemizdir.

KADEM, referanslarını kendi topraklarının irfanından, kendi inancının prensiplerinden alıyor. Dayatılan anlayışları sorguluyor, kadınların uğradığı haksızlıkların hesabını toplumumuzun değerlerine fatura etmeye çalışanlara karşı bir kalkan vazifesi görüyor.

KADEM herkese kucak açan, kapsayıcı ve farklılıkları artı bir değer olarak gören yaklaşımıyla kişileri olmak istedikleri halleriyle destekliyor. Onlara kullanıma hazır düşünce sistemleri yüklemeye çalışmıyor. Başkalarının kavramlarıyla kendi dünyamızı, düşünce evrenimizi kuramayız. Dünyayla alışverişimizi ancak medeniyetimize ve inançlarımıza sahip çıkarak yaparsak gerçek bir ilerlemeden bahsedebiliriz.

İşte böyle bir anlayışla, kurulduğumuz günden bu yana,  6 ayda 1 çıkan hakemli akademik dergimiz, her sene düzenlediğimiz akademik kongremiz, 2 senede 1 gerçekleştirdiğimiz kadın ve adalet zirvemiz, sene boyunca tüm temsilciliklerimizle yerelde yürüttüğümüz eğitimlerimiz, spesifik sorunlara göre tasarlanmış projelerimiz, birebir mağdur kadınların hukuki süreçlerinde onlara sağladığımız desteklerimiz ve daha nice faaliyetimizle önce kadınlarımız, sonra da tüm toplumun iyiliği için binlerce gönüllümüz ve üyemizle birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Rabbim hep hayırlara vesile kılsın.

Değerli Misafirler,

KADEM olarak altını her fırsatta çizdiğimiz bir husus da şu; aile, adeta bir şehrin surları gibi, toplumları muhafaza eder ve korur. Aile, insani değerlerle aşılandığımız ocaktır. KADEM olarak ailenin birlik ve bütünlüğünü tehdit eden her türlü toplumsal hastalıkla mücadele ediyoruz. Ve şunu da biliyoruz ki, kadına yapılan her destek aileye yapılan destek demektir. Aileye yapılan doğru destekler de kadının neşvünema bulacağı en sağlıklı mekanizmayı oluşturur. Donanımlı, üretken, hayırlı, her anlamda sağlıklı ve mutlu kadınlar hem ailelerin hem de her katmanıyla toplumların güçlenmesinde hayati rol oynarlar.

Toplumun her katmanı derken, sözgelimi yerel yönetimlerde kadınların etkin varlığı, o şehrin aydınlatmasından kaldırım düzenine, sosyal hizmetlerine kadar birçok düzenlemenin kadınların ve ailelerin de ihtiyaçları gözetilerek yapılması demektir. Malumunuz yerel seçimler yaklaşıyor. Bu bağlamda KADEM olarak kadınlarımızın siyasete aktif katılımını tüm gücümüzle destekliyoruz.

Yakın tarihimizde toplumumuzun her kesiminden kadının demokrasi sürecine katılım göstererek nasıl büyük başarılara imza attıklarına hep birlikte şahit olduk. Ülkemizin her bir köşesinde, toplumsal kalkınmanın daha da iyi noktalara gelmesi için kadınlarımızın siyasete aktif katılımı kaçınılmazdır. Yalnızca aile hayatı değil, hayatın her alanı kadınlar ve erkekler için müşterekse, karar verme mekanizması da müşterek olmalıdır.

Bu fikirleri bugün Aksaray’a bir tohum olarak bırakıyoruz. İnanıyorum ki, kısa zamanda filizlenecek, tüm temsilciliklerimiz gibi Aksaray temsilciliğimiz de kısa zamanda örnek projelere imza atacaktır. Aksaray’ın kadınları artık çok büyük bir ailenin parçası. Biz de her şeyimizle onların hayallerini gerçekleştirmelerinde yanlarında olacağız.

Bu düşüncelerle, hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. KADEM Aksaray’a hayırlı olsun, Aksaray KADEM’e bereket getirsin!

Sümeyye Erdoğan Bayraktar
KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top