Tamkeen Eğitim Kampı

KADEM Ev Sahipliğinde, Tamkeen Eğitim Kampı Gerçekleşti

3-9 Şubat 2020, İstanbul

Filistinli Kadın Platformu Tamkeen’nin düzenlediği; KADEM, Integrated Development ve El-Cezire iş birliği ile gerçekleştirilen Filistinli Kadın Liderlerin Gelişim ve Hazırlanmasına Yönelik Tamkeen Kampı başladı. Yedi gün sürecek olan eğitim kampına 60 Filistinli genç kadın katıldı.

Eğitim kampı süresince katılımcılar; “Kadın Girişimcilik ve İnisiyatifleri için Kaynak Geliştirme Kampanyalarında Profesyonellik”, “Politika: Seçim Kampanyası Yönetimi”, “Dünya Üzerinde Kadın Savunuculuğunu Artırmak için Lobicilik Araçları” konularında eğitim aldı.

“KADEM, kadın meselesine kendi toprağımızın birikiminden damıtılmış tecrübelerle yaklaşıyor”

Programın açılışında KADEM adına Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar konuştu. Bayraktar konuşmasında; zulüm görmenin Müslüman coğrafyanın kaderi olduğunun düşünüldüğünü ve Müslümanların buna alışık olduğunun sanıldığını ifade etti. Bayraktar: “Bizler acziyetin değil, medeniyet, insani değerler, bilim ve sanat coğrafyasının insanlarıyız. Kadın meselesinde hâkim olan batı söylemine mesafeli olduğunuzda eşitlik, özgürlük gibi temel kavramları önemsemediğiniz algısı oluşuyor. Bu algı, kimlik bunalımlarımızın da asıl kaynağı. KADEM, kadın meselesine kendi toprağımızın birikiminden damıtılmış tecrübelerle yaklaşıyor. Kadim medeniyetimizin bize açtığı alan sayesinde ‘hem kadın haklarını hem de çocuk yetiştirme ve aileye önem vermeyi savunabilirim’ diyoruz. Yine medeniyet tecrübemizin gücüyle, ‘hem dindar bir Müslüman olup hem de geleneğin adaletsiz yönleriyle mücadele edebilirim’ diyoruz. Bayraktar: Adımıza konuşulmasını değil, kendimizle ilgili bizatihi konuşmak istiyorsak, gerekli donanımı sağlamalıyız. İletişim çağının şekillendirdiği bir dünyada temsil gücümüzü arttırmalıyız. Uluslararası kamuoyunun oluşturulduğu Batıda yaşayan kardeşlerimiz, mutlaka katılımcı bir siyasi kültüre sahip olmalı. Cehaletin ve kötülüğün meşru kılıflar içinde görünür olduğu günümüzde en güzel cevap; iyi bir eğitimle birlikte yüksek temsil gücüne sahip iyi işler yapmaktır” dedi.

“Yaşadığımız her şey değerimizdir”

Eğitim kampına katılan Filistinli genç kadınlar, KADEM Genel Merkezini ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyaretin ardından katılımcılar, âlim ve mutasavvıf Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın torunlarından Belkıs İbrahimhakkıoğlu ile bir araya gelerek sohbet etti. Katılımcılar; İbrahimhakkıoğlu’nun hayatını ve yazarlıkla ilgili tecrübelerini dinledi.

İbrahimhakkıoğlu: “Yöneticilik, insanlarla yüz yüze yapılır. Bu sebeple bulunduğunuz ortamda evvela insanları tanıyın. Problem çözücü olmaya gayret edin. Yaşadığımız her şey değerimizdir, küçümsemeyin. Tecrübelerimiz bizi hayata hazırlar” dedi.

Hazar Derneği Kurucu Başkanı Ayla Kerimoğlu, “Dünyada Kadın Savunuculuğunu Güçlendirmek için Lobicilik Faaliyetleri” eğitimini Filistinli genç kadınların katılımıyla gerçekleştirdi. 60 Filistinli genç kadının katıldığı eğitimde Kerimoğlu; lobicilik faaliyetleri ile ilgili çalışmalarda dikkat edilmesi gereken başlıklara yer verdi: “İyi bir lobicilik çalışması için görüşülecek kişiler doğru belirlenmeli ve sorunlarla ilgili net çözüm önerileri sunulmalı” dedi.

Eğitim Kampı’nın son günü İstanbul Milletvekili, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı Dr. Ravza Kavakcı Kan, İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak ve İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Dr. İffet Polat, Filistinli genç kadınlarla buluştu. Dr. Ravza Kavcı Kan, Rümeysa Kadak ve Dr. İffet Polat, milletvekili seçimleri sürecinde edindikleri deneyimlerini Filistinli genç kadınlarla paylaştı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top