Toplumsal Cinsiyet Rollerinde Din ve Dini Kültürün Etkileri Semineri

KADEM Konya Temsilciliğinde 22 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 11.00 de Toplumsal Cinsiyet Rollerinde Din ve Dini Kültürün Etkileri adlı seminer gerçekleştirdi.

KADEM Konya Temsilciliği dernek binasında 22 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 11.00 de Konya İlinde bulunan STK’ların kadın üyelerine yönelik “Toplumsal Cinsiyet Rollerinde Din ve Dini Kültürün Etkileri”adlı seminer düzenlendi. Semineri; araştırmacı ilahiyatçı Hatice Meryem Toksöz Eğilmez verdi.

Seminerde annelik ve kulluk ilişkisi üzerinde duran Eğilmez; annelik görevi kulluk noktasının üstüne çıkılmamalı ve söylemler anne olmayanları incitecek aşırılıklardan uzak olmalıdır, dedi.

Eğilmez: “Kültür bazen İslam düşüncesiyle uyuşur bazen çatışır. İnsanı kültürden bütünüyle koparmak, kültürü bütünüyle dışlamak doğru değildir. İslam toplumlarında zaman içerisinde kadını dışarıdaki kötülüklerden koruma içgüdüsü, doğu kültürünün de etkisi ile geri plana itilmesine sebep olmuş olabilir. Fakat kadın konusunda diğer toplumlarda daha ciddi sorunlar olduğu çok değil 200 yıl öncesine kadar nerede ise tüm dünyada dışlandığı sömürüldüğü gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Kadının sadece İslam toplumlarında dışlandığı görüşü algı operasyonundan başka bir şey değildir. Tarihi gerçekler bunun aksini göstermektedir.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top