“Tüm Yönleriyle Velayet Sempozyumu”
Erzurum’da Gerçekleşti

1 Kasım 2019, Erzurum

Anne-babanın çocukların gelişimdeki rolünün vurgulandığı, yeni nesillerin daha iyi yetişmesini sağlayacak yol ve yöntemlerin değerlendirildiği “Tüm Yönleriyle Velayet Sempozyumu” Erzurum Temsilciliği ve Erzurum Atatürk Üniversitesi iş birliği ile düzenlendi.

Sempozyuma; Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Vali Yardımcısı Uğur Köroğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Av. Derya Yanık,

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Topal, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Özben, Erzurum Temsilcisi Av. Fatima Alkan ile birçok davetli katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan KADEM Erzurum Temsilcisi Av. Fatima Alkan, ailenin önemine vurgu yaparak: “Kadın ve erkek; aileyi ayakta tutan birbirinin dostu, yardımcısı ve refiki olan iki insandır. Geleceğimiz olan çocukların; fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı, güçlü kişiler olması, bu özelliklere sahip ailelerde yetişmeleriyle mümkün” dedi.

“KADEM, ulusal ve uluslararası düzeyde yeni bir söylem inşa etmeye çalışıyoruz”

Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM’in inşa etmeye çalıştığın söylemler hakkında bilgiler verdi. Gümrükçüoğlu: “KADEM olarak bizler, kültürel değerlerimizin yalnızca korunması gereken nostaljik bir miras olmadığını, hayatımızda ne kadar etkin ve güncel bir role sahip olduğunu hatırlatıyor, ulusal ve uluslararası düzeyde yeni bir söylem inşa etmeye çalışıyoruz. Bugün Erzurum’da düzenlediğimiz bu sempozyumla, ‘velayet’ konusunu gündemimize aldık. Çünkü biliyoruz ki, çocukların, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bir şekilde yetişmeleri, adalet ve merhameti önceleyen ebeveynlerin gözetimi altında mümkün olabilir. Çocukların büyüme ve gelişme süreçlerinde, kendilerine uygun ortamlarda bulunmaları ve haklarının güvence altına alınması, sağlıklı bireyler olarak toplumda yer almalarının birinci şartıdır. Asl olan, her şartta çocukların hak ve menfaatlerinin korunması ve tehditlere karşı da gerekli tedbirlerin alınmasıdır” dedi.

“Velayet hakkı ve düzenlemesi çocuk açısından önemli”

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı konuşmasında velayet konusunun önemine değindi. Çomaklı: “Tarihsel ve toplumsal olarak sürekli bir değişim ve gelişim gösteren konulardan biri olan velayet hakkı ve düzenlemesi çocuk açısından önemlidir. Özel anlamıyla anne babayı, geniş anlamıyla toplumsal yapıyı ilgilendirir. Toplumumuzu temelden ilgilendiren bir meselede KADEM ile ortaklaşa düzenlediğimiz bu sempozyumun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu tür çalışmaların daha ağırlıklı ve fazla sayıda olmasını arzu ediyorum” dedi.

Erzurum Vali Yardımcısı Uğur Köroğlu, çocuklarımızın gerek maddi gerekse manevi gelişimleri, sağlıklı bir toplumun oluşmasında çok önemli olduğunu ifade etti. Köroğlu: “Ebeveynlerin sorumluluğunda olan bu konular ancak sorumluluk sahibi ebeveynler tarafından yerine getirilebilecektir. Değişik konu başlıklarında tüm yönleriyle velayet konusunun değerlendirileceği bu sempozyumun toplumumuza, aile yaşantımıza ve yetişen nesillerimize katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi.

“Gençler evlenmeden önce eşlerini, ailelerini, gelenek ve göreneklerini tanımalı”

Sempozyumun son konuşmasını Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yaptı. Sekmen konuşmasında eş seçmenin önemine değindi. Sekmen: “Biz gençlerimize eş anlayışları ile ilgili bilgiler vermeliyiz. Bunları okullarda vereceğiz. Gençler evlenmeden önce eşlerini, ailelerini, gelenek ve göreneklerini tanımalı. Kiminle evlendiğini bilmeli. KADEM Erzurum Temsilciliğinin böyle bir sempozyum düzenlemesi bizleri mutlu etti. Kendilerini tebrik ediyorum ve bu tür faaliyetlerin devamını beklediğimizi ifade ediyorum.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top