Tuma Çelik Davası Basın Açıklaması

Mardin’in Midyat ilçesindeki bir dernekte çalışan D.K., 31 Mart 2019 yerel seçim çalışmaları sırasında HDP Milletvekili Tuma Çelik’in kendisini bir eve götürerek cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etmiş, bu iddianın ardından HDP’den istifa eden Çelik’in milletvekili dokunulmazlığı 7 Ekim’de TBMM Genel Kurulu tarafından kaldırılmış ve hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan düzenlenen iddianame Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.
2021/7 esas sayılı dosya ile açılan davada; eski HDP Milletvekili Tuma Çelik’in 12 yıldan az olmamak üzere hapis istemiyle yargılanması isteniyor.
Bizler KADEM olarak taciz, tecavüz, tehdit ve şantaj içeren tüm olaylarda ve kamuoyuna yansımış bu davada, her zaman olduğu gibi suça odaklanarak adaletin tesis edilmesi gerektiğine inanıyor ve üzerine atılı suçtan yargılanacak olan Tuma Çelik hakkında hak ettiği en ağır cezayı alması için çalışacağımızı ilan ediyoruz.
Bu davanın yargılaması sonucunda kamu vicdanına yaraşır bir kararın çıkması için, KADEM olarak davanın yakından takipçisi olacağız.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur…
Kadın ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top