Kadın ve Demokrasi Derneği öncülüğünde, PollMark araştırma şirketi ile birlikte, Türkiye’de yaşayan seçmen niteliğine sahip kadınların sosyo-kültürel durumlarını, politikaya katılım düzeylerini, siyasal tercihlerini etkileyen faktörleri ve çeşitli konulara ilişkin görüşlerini tespit etmek amacıyla ‘Türkiye’de Kadınların Sosyal, Kültürel Siyasal ve Ekonomik Durumu Araştırması’ gerçekleştirilmiştir.

Araştırma kapsamında 26 il ziyaret edilmiştir. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Adana, Antalya, Hatay, Kayseri, Kırıkkale, Samsun, Kastamonu, Zonguldak, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin.

Araştırma yapılan mahalle, cadde/sokak ve hane/işyeri rastgele belirlenmiştir. Ancak örneklemenin son aşamasında yaş kotaları uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü Türkiye genelini temsilen, istenilen çeşitliliğin sağlanması ve araştırma örnekleminden doğabilecek hataları minimize etmek amacıyla 5.036 kişidir.

Araştırmada önceden hazırlanmış, tam yapılandırılmış bir anket formu kullanılmış ve bu anket formları eğitim almış, tecrübeli anketörler tarafından yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulanmıştır.

Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarını paylaşmak istemekteyiz.

Gerçekleştirmiş olduğumuz araştırmanın sonuçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top