26 Mayıs 2016, İstanbul

KADEM, 4 Haziran 2016 Cumartesi günü saat 13:30’te KADEM Genel Merkezi’nde “Türkiye’nin Yeni Anayasa Arayışı ve Başkanlık Sistemi” paneli düzenliyor.

Moderatörlüğünü KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz’ın yapacağı panelde, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Av. Özlem Zengin, İ.Ü. İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Stratejik Düşünce Enstitüsü Uzmanı Prof. Dr. Haluk Alkan ve SAÜ Siyaset Bilimi Öğretim Görevlisi ve SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Nebi Miş konuşmacı olarak yer alacak.

Dünyadaki başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerin inceleneceği panelde, parlamenter sistem ile başkanlık sistemi karşılaştırılarak, iki sistemdeki görev tanımları ve yetkiler masaya yatırılacak. Çok partili demokratik sistemlerde kriz çözümleri, iktidar kurumu, muhalif partilerin rolü ve güçler dağılımının ayrıntılı irdeleneceği panel, Türkiye genelinde 16 ilde yapılacak paneller dizisinin ilki olacak.

Panelde, mevcut sistemin, güncel gereklilikler ve son seçimlerde yaşanan yönetim krizi ile karşılaştırılıp uygulanabilir ve özgün bir sistem inşası hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi amaçlanıyor.

Panel için kullanılacak hashtag “#BAŞKANAYASA” olarak duyuruldu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top