Uluslararası İstihdam ve Kariyer Kongresi Ankara’da Gerçekleşti

15 Aralık 2017, Ankara

İŞKUR ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen İstihdam Şurası Uluslararası İstihdam ve Kariyer Kongresi’nde “Kadın İstihdamının Önündeki Engellerin Kaldırılmasına Yönelik Öneriler” oturumunda konuşan Genel Başkan Doç. Dr. Sare Aydın; Türkiye’deki kadın istihdamını ve KADEM’in bu konuya yönelik çalışmalarını anlattı.

Kadın istihdamının önündeki engellerden bahseden Aydın, kadınların istihdama katılımının önündeki en önemli engelin kültür, gelenek ve ayrımcı uygulamalardan kaynaklandığına değinerek, toplumsal cinsiyete dayalı iş bölümü ve bu iş bölümü üzerinde şekillenen toplumsal cinsiyet rollerin kadınları ev işleri ve çocuk, hasta, yaşlı bakımından sorumlu tuttuğunu ve iş gücü piyasasına çıkmasını, iş aramasını büyük ölçüde engellediğini söyledi.

“Türkiye, 63 Ülke İçinde En Fazla Kadın İstihdam Artış Oranına Sahip Ülke”

Aydın: “Ülkemizde son yıllarda cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılığın kaldırılması için kadınları destekleyici pek çok hukuki düzenleme yapıldı. Türkiye, 2007-2015 yılları arasında incelenen 63 ülke içinde en fazla kadın istihdam artış oranına sahip ülke olmuştur. KADEM olarak hayata geçirdiğimiz projeler ve yürütme komitesinde yer aldığımız Kadın 20 gibi uluslararası platformlarda kadın girişimciliğini gündemde tutmaya çalışıyoruz. Kadınların az olduğu inovasyon ve teknoloji alanlarında yer almaları için projeler üretiyoruz.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top