W20 Zirvesi’nin Beşincisi
Bu Yıl Japonya’da Gerçekleşti

23-24 Mart 2019, Tokyo

2015 yılında Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında kurulan “Woman20 Summit“ (W20) zirvesinin beşincisi Tokyo’da 23 ve 24 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

W20 Türkiye Komite Üyesi olan Kadın ve Demokrasi Derneği, bu sene Japonya’da beşincisi gerçekleştirilen W20 zirvesi için Tokyo’daydı. Zirveye KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüsna Hamiyet Altın katıldı.

G20 bünyesindeki 20 ülkeden 100’ün üzerinde önemli isimin katıldığı zirvede, dijital devrim çağında kadınların rolü, kadınların ekonomiye ve iş gücüne katılımı ile bu alanlarda kadınlara eşit fırsatlar tanınmasının önemi ile ilgili paneller düzenlendi. Zirvede, kadınlar ve erkekler arasındaki iş gücüne katılım farkını azaltma amacıyla önceki tartışmalara da dayanarak iş eşitliği, finansal eşitlik, dijital eşitlik ve yönetim temalarında toplantılar gerçekleştirildi.

Programın ardından KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Gümrükçüoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüsna Hamiyet Altın Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile bir araya geldi. Daha sonra Tokyo’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nü ve Rusya’dan kaçıp Japonya’ya gelen Tatarların 1938’de kurduğu Tokyo Camiini ziyaret ettiler.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top