Women 20 (W20)’nin Türkiye Dönem Başkanlığını Bu Yıl KADEM Yürütecek

23 Ocak 2020, İstanbul

 

G20 bünyesinde Türkiye öncülüğünde kurulan çalışma grubu Women 20 (W20)’nin Türkiye dönem başkanlığını bu yıl KADEM yürütecek. Konuyla ilgili olarak dernek adına kurucu başkan Doç. Dr. E. Sare Aydın görevlendirildi.

W20, KADEM’in komite üyesi olduğu ve kadının iş hayatındaki etkinliğini arttırmak amacıyla kuruldu. Avrupa Birliği Komisyonu ve 19 farklı ülkeden oluşan G20 bünyesinde ilk kez kurulan; Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) komite üyesi olduğu kuruluşun kurucu başkanı ise Gülden Türktan.

W20 Kadın çalışmaları, Türkiye’nin Başkanlığı’ndan sonra, sırasıyla Çin, Almanya, Arjantin’in ardından geçtiğimiz yıl Japonya’da gerçekleştirildi.

W20 Fikri 2014 Yılında Ortaya Çıktı

İlk olarak 2014 yılında Avustralya’da düzenlenen G-20 zirvesinde gündeme gelen, fakat o dönemde uygulamaya geçirilmeyen W20, geçtiğimiz yıl Türkiye’de düzenlenen B-20 toplantısında Ali Babacan tarafından tekrar gündeme getirildi. “Kadınların iş dünyasındaki etkinliğinin artması için neler yapabiliriz?” sorusu etrafında şekillenen W-20 önerisi, uygulamanın bu yıl ilk kez Türkiye’de hayata geçirilecek olmasının önünü açtı.

Nisan 2015’te gerçekleştirilen seçimler sonucunda komite üyeliklerine KADEM, KAGİDER ve TİKAD’ın, seçildiği W-20, kadının ekonomik alandaki konumunun gündeme getirilmesi, bu alana katılımı konusunda cinsiyete bağlı yaşanan adaletsizliklere ve eşitsizliklere değinerek, kadının iş gücüne katılım oranının artırılması ve kadın ve erkek arasındaki toplumsal cinsiyete dayalı olarak ortaya çıkan ücret farklılığının ortadan kaldırılması gibi hedefleri kapsıyor. Ayrıca, kadın girişimciliğini teşvik etmek, kadınların kamusal alanda ve iş dünyasında liderlik pozisyonları elde etmesini sağlamak ile sosyal, siyasal, sağlık ve eğitim gibi birtakım sosyo-ekonomik konular da W-20’nin gündem maddeleri arasında.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top