Yerel yönetimler temel eğitim programı sertifika dağıtım töreni üniversitemizde düzenlendi.

2014 yerel seçimlerinde kadınların nitelikli ve donanımlı adaylar olarak yerel siyaset sahnesinde aktif bir şekilde yer almalarına hizmet etmek amacıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırma Merkezi,  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Marmara Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği  “Yerel Yönetimler Temel Eğitim Programı” sertifika töreni üniversitemizin Eminönü yerleşkesinde gerçekleştirildi.
28 Eylül 2013 tarihinde başlayan ve 5 hafta süren 48 saatlik eğitim ile tamamlanan  programın finalinde gerçekleştirilen törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Avukat Özlem Topal, Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, Üniversitemizin Kadın ve Aile Uygulama-Araştırma Merkezi  Müdürü  ve KADEM Kurucu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cihad Demirli ile kursiyerler katıldı.

Salondaki misafirlere ilk hitap eden isim üniversitemizin Kadın ve Aile Uygulama-Araştırma Merkezi  Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın oldu. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne siyasette kadının yeri ve rolüne dair süreci anlatan Aydın, “Altı haftalık eğitim programına katılan kadınlarımız önemli bir şeyi daha başardı. Artık kadınların yerel siyasette de, genel siyasette de daha fazla yer alması için gerekli altyapıları birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ekren: Kadın ve Aile Merkezi’ni kurduk

Misafirlere hoş geldiniz konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Nazım Ekren, Ticaret Üniversitesi’nin kurduğu Kadın ve Aile Merkezi’nin faaliyet alanına dikkat çekerek; “Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kadınlarımızın tercih ve önceliklerini, rol ve fonksiyonlarını ortaya çıkartacak hem akademik çalışmaları yapmayı planlıyoruz, hem de uygulama örneklerini paylaşmayı düşünüyoruz,” dedi.

Topal: Hayaldi gerçek oldu

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Avukat Özlem Topal da, mutlu günlerinde kadınların yanında oldu. Topal yaptığı konuşmada, “Üniversitemiz bünyesinde Kadın ve Aile Uygulama-Araştırma Merkezi kurmayı, (KADEM)’in kurulmasını hayal etmiştik. Bu eğitimlerle hayal ettiklerimizin gerçek olduğunu gördük. Siz kadınlarımızla beraber yerel yönetimlerle alakalı geleceğe yönelik daha profesyonel bir altyapı oluşturmayı hayal ettik. Bugün bunun yansımasını, semeresini hep birlikte görüyoruz. Bu imkânı bizlere veren herkese, bir neferi olduğum üniversitemize, Marmara Belediyeler Birliği’ne, (KADEM)’e çok teşekkür ediyorum,” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İst. Ticaret Üniversitesi

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top