Yeşim Meltem Şişli Davası Kamuoyu Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İSMEK’te çalışan ve daha sonra işten çıkarılan bazı kadınlara yönelik olarak 19.08.2019 tarihinde İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli tarafından kullanılan aşağılayıcı, ayrımcı tavır ve tahammülsüz bakış kabul edilemez.

Yeşim Meltem Şişli’nin edep ve terbiye yoksunu sözlerine muhatap olan kadınların ve itfaiye çalışanlarının yanındayız.

Ayrımcı bakış, bireylerin yaşam hakkını tehdit ettiği gibi toplumsal hayata katılımına da engel olan bir şiddet türüdür. Bu şiddet, yalnızca kadınları değil, bir bütün olarak toplumu da olumsuz etkileyen çok boyutlu sosyal bir sorundur. KADEM olarak bizler, bu sorunla mücadele kapsamında yerimizi aldık. Biliyoruz ki bu tahammülsüz zihniyete sahip kişilerin saldırıları, toplumdaki değer yargılarının ve emeğin hiçe sayılmasına zemin hazırlamaktadır.

Kişinin kendisi gibi düşünmeyen diğer insanlara karşı beslemekten ve göstermekten çekinmediği nefret eylemleri, toplumsal barışımızı tehlikeye düşürmektedir. Bu tahammülsüzlük halinden bir an önce kurtularak; din, dil, ırk, renk, cinsiyet ve görünüş ayırt etmeksizin herkese kucak açan atalarımızın birlik ve beraberlik anlayışını benimsemeliyiz. Ancak bu sayede ilerleyebilir ve atalarımızın mirası kültürümüzü, toplumumuzun tamamında yaşanır hale getirebiliriz.

KADEM olarak bizler, nefret ve şiddet eylemleri ile istismar olayları gibi bizleri ayrıştıran bütün vakaların; bireysel bilinçlenmeyle birlikte toplumsal farkındalıkla hareket etmemiz halinde son bulacağı kanaatindeyiz. Kişinin en temelde yaşamını tehdit eden ve toplumsal hayata katılımına engel olan ayrımcı bakış açısından uzaklaşarak hep birlikte bu olaylara karşı mücadele etmeliyiz.

KADEM olarak, kamuoyu vicdanında yara açan her davayı takip etmeyi bir sorumluluk biliyoruz. Takip ettiğimiz bütün davalarda da suçlu hak ettiği cezayı alana kadar davaların takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top