Dr. Öğr. Gör. Sevim Zehra Can Kaya
KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Orta okul eğitimini Üsküdar İmam Hatip Lisesi, lise eğitimini ise Kadıköy İmam Hatip Lisesi ağırlıklı İngilizce bölümünde 1999 yılında tamamladı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Televizyon Gazeteciliği bölümünden 2005 yılında dereceyle mezun oldu. Üniversite eğitimi devam ederken kulüp faaliyetleri çerçevesinde çeşitli farkındalık programları organize etti.

Üniversite yılları ve devam eden süreçlerde çeşitli STK’larda özellikle hak ihlalleri konusunda gönüllü faaliyetlerde bulundu. Eş zamanlı olarak yeni Türk edebiyatı sahasında farklı seminer ve atölye çalışmalarına dahil olarak eğitimini sürdürdü. Sosyal bilimler alanında sempozyum sunumları gerçekleştirdi.

2016 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden, “Ahmet Mithat Efendi’nin Tercüme Yaklaşımı Çerçevesinde Letâif-i Rivâyât’taki Sosyal Kavramlar” başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini aldı. Aynı yıl burslu olarak Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne burslu kabul alarak başladığı doktora eğitimini, ‘Yeni Türk Edebiyatında Toplumsal Kaygı’ başlıklı teziyle 2021 yılında tamamladı.

Hali hazırda İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bünyesinde Doktor Öğretim Görevlisi olarak akademik çalışmaları sürmektedir. Yanı sıra akademik ve güncel başlıklarda yayım faaliyetleri ve sivil toplum gönüllüsü olarak projeleri devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilen Kaya, evli ve üç çocuk annesidir.