Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen KADEM İstanbul Sinema Akademisi bu hafta ünlü yönetmen Derviş Zaim’i ağırladı.

05 Ağustos 2017, İstanbul,

5 Ağustos 2017 Cumartesi günü saat 10.00’da KADEM Genel Merkezi Konferans Salonu’nda yönetmen Derviş Zaim, KADEM İstanbul Sinema Akademisi öğrencileri ve sinemaseverlerle bir araya geldi. KADEM İstanbul Sinema Akademisi öğrencileri ve sinemaseverlerin ilgi gösterdiği programda ödüllü yönetmen Derviş Zaim, sinema deneyimlerini ve tecrübelerini aktardı.

Senaryo yazımı ve yönetmenlik konularında akademi öğrencilerine bilgiler veren Zaim, klasik sinema anlayışından bahsetti. Bu anlayışta hakim olan senaryo döngüsü üzerinde duran ve “çatışma olmadan drama olmaz” diyen Zaim, drama yaratmak için yapılması gerekenleri ve bu yapılırken de dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

Senaryo yazımı konusunda iyi olabilmek için “bulduğunuz her şeyi okuyun. Ancak bu sayede kendinize en yakın olanı bulabilirsiniz” diyen Zaim, bu alanda başarılı olabilmek için gerekli olan hususlar noktasında da akademi öğrencilerine ipuçları verdi. Zaim, bir filmin sıkılmadan izlenebilmesi için gerekli olan en önemli şeyin iyi yazılmış bir senaryo olduğunu söyledi.

Yönetmenlik dersinde aks çizgisinin önemine değinen Zaim, aks çizgisinin sinemanın en temel kuralı olduğunu vurguladı. Bir filmi çekmeye başlamadan önce yönetmenin dikkat etmesi gereken aşamalar hususunda öğrencilere bilgiler veren Zaim, sinema tarihinde yer etmiş filmlerden örnekler verdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top