Nisa Ece İnçke Kamuoyu Açıklaması

Aralık 2016 tarihinde boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürülen Nisa Ece İnçke duruşmasında adaletin sağlanması için buradayız.

Başından beri müdahil olarak takip ettiğimiz davada sanık, eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı.  Ancak Yargıtay olayda tasarlama olmadığı gerekçesiyle hükmü bozdu. Kararın gerekçesinde fiilin tasarlama sayılabilmesi için belli bir hazırlık yapılarak sebat ve ısrarla bir plan dahilinde öldürme fiilinin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Dosya kapsamı ve olayın oluş şekli göz önünde bulundurulduğunda eylemin bir plan dahilinde işlendiği sabittir. Nitekim sanık, daha önce defalarca şiddet uyguladığı eşini ayrı yaşadıkları dönemde planlayarak eve çağırmış, sesin duyulmaması için televizyonun sesini sonuna kadar açmış ve yakın hizadan defalarca ateş ederek olay mahallinde hayatını sonlandırmıştır.  Bu bakımdan ilk derece mahkemesi tarafından verilen kararı son derece isabetli buluyoruz. Adaletin tesis edebilmesi ve vicdanların huzur bulması için ilk derece mahkemesinin kararında direnmesi gerektiğine inanıyoruz.

KADEM olarak kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, tahrik ve iyi hal indirimiyle suçluların fiili tekrar işlemesinin önüne geçilmesi için bugün buradayız.

Her geçen gün bir yenisi eklenen kadına yönelik şiddet, ölüm vakalarını azaltmak için mücadele verirken, bu cinayetlerin hafifleştirilmesini kınıyoruz.

Kadına karşı şiddete yönelik bu tür vakalarda kamuoyunu seyirci kalmamaya, sağduyulu yaklaşımla şiddet faillerini kınamaya ve şiddete karşı durmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top