KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ

KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ
Küçük Çamlıca Mh. Kısıklı Cd. No: 112/A
Üsküdar/İstanbul/TÜRKİYE
Tel: +90 (216) 325 03 07
Faks: +90 (216) 325 03 09

BAŞKAN 2018-05-21T13:47:58+00:00

Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz
KADEM Başkanı
Women 20 Komite Üyesi

KISA ÖZGEÇMİŞ

İstanbul Üniversitesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü birincilikle bitiren E. Sare Aydın Yılmaz, yüksek lisansını, ABD’de Indianapolis Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yapmıştır. Doktora derecesini ise Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi AB Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmıştır.
Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri, milliyetçilik, kimlik ve kadın politikaları alanında akademik çalışmalar yapmakta, bu alanlarda sahip olduğu bilgi ve deneyimi akademik platformlarda, sivil toplum örgütlerinde etkin bir şekilde kullanmaya çalışmaktadır.
Sivil toplum örgütlerinde aktif görevleri bulunan Yılmaz, 2013 yılında kuruculuğunu yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve KADEM Vakfı’nın Kurucu Genel Başkanlığını yürütmektedir. KADEM’in yanı sıra Dijital Kalkınma Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Demokrasi Çalışmaları Platformu, İstanbul AB Platformu ve Türkiye Demokrasi Platformu gibi oluşumların öncüleri arasında yer almıştır.
Birçok güçlü projeye imza atan Yılmaz, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu AB İlişkileri müşavirliği görevi kapsamında 11 AB Projesine kıdemli program yürütücülüğü yapmıştır. Üniversitede görev yaptığı dönmelerde kadın girişimciliği sivil Toplum diyaloğu, kırsal kalkınma, Suriyeli sığınmacıların entegrasyonuna ilişkin AB ve kamu destekli projelerde yöneticilik yapmıştır. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın kadınların iş ve aile hayatı arasında uyumuna ilişkin ilk desteklediği projenin de fikir sahibi ve yöneticisi olarak görev yapmıştır. Yine 50 genç Türk hukukçunun AB hukuk sistemini tanımalarına yönelik geliştirdiği AB tarafından desteklenen projenin de koordinatörlüğünü üstlenmiştir.
Sare Aydın Yılmaz, G-20’nin kadın çalışmalarını yürüten W-20’nin komite üyesi olarak görev yapmaktadır. BM ve AB Komisyonu’nda kadın ve aileye yönelik etkinlere aktif bir şekilde katılarak uluslararası platformlarda ülkemizi temsil etmektedir. Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin en önemli lobi çalışmalarından biri olan Türkiye Demokrasi Platformu’nda etkin bir şekilde görev almıştır.
Siyasi yaşamına 2006 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nde başlayan Sare Aydın Yılmaz, Ak Parti Kadın Kolları MKYK’da 4 yıl ve Ak Parti İstanbul İl Yönetimi’nde 3 yıl görev yapmıştır. Yılmaz’ın fikir önderliği ve kuruculuğunu yaptığı KADEM, bugün İstanbul Genel Merkeze bağlı 43 il temsilciliği, 1 Akademik Dergisi, 17 kız öğrenci yurdu, 30 binin üzerinde gönüllü takipçisi ile Türkiye’nin en büyük kadın ve aile üzerine çalışan sivil toplum örgütüdür. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilen Yılmaz, evli ve bir çocuk annesidir.

Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz
KADEM Başkanı
Women 20 Komite Üyesi

DETAYLI BİYOGRAFİ

İstanbul Üniversitesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü birincilikle bitiren E. Sare Aydın Yılmaz, yüksek lisansını, ABD’de Indianapolis Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yapmıştır. Doktora derecesini ise Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi AB Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmıştır.

Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri, milliyetçilik, kimlik ve kadın politikaları alanında akademik çalışmalar yapmakta, bu alanlarda sahip olduğu bilgi ve deneyimi akademik platformlarda, sivil toplum örgütlerinde etkin bir şekilde kullanmaya çalışmaktadır.

Sivil toplum örgütlerinde aktif görevleri bulunan Yılmaz, 2013 yılında kuruculuğunu yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve KADEM Vakfı’nın Kurucu Genel Başkanlığını yürütmektedir. KADEM’in yanı sıra Dijital Kalkınma Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Demokrasi Çalışmaları Platformu, İstanbul AB Platformu ve Türkiye Demokrasi Platformu gibi oluşumların öncüleri arasında yer almıştır. Kadın ve Demokrasi Buluşmalarının “Kadın varsa demokrasi var” mottosu ile fikirsel liderliğini yapan Yılmaz, Türkiye genelinde 200’ün üzerinde kadın alanında çalışan STK’nın bir araya gelmesinin öncülüğünü yapmıştır.

Yılmaz, çalışmalarını uluslararası platformlarda da aktif bir şekilde devam ettirmektedir. Avrupa Konseyi Grevio Türkiye Seçici Komitesi ve G-20’nin kadın çalışmalarını yürüten Women-20 Komitesi üyesidir. Yılmaz, aynı zamanda Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği (MWA) gönüllüsü, Uluslararası Karadeniz-Hazar Partnerlik ve İşbirliği Teşkilatı (BSCSİF) Türkiye Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Alkol ve Bağımlılıklara Karşı Konsey (ICAA) Türkiye Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin AB nezdindeki önemli lobi çalışmalarından biri olan Türkiye Demokrasi Platformu’nda da etkin bir şekilde görev almıştır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde akademik ve sivil toplum çalışmaları yürüten Yılmaz, bu çalışmalar çerçevesinde Türkiye’nin AB üyelik süreci ve Türkiye’de kadınların toplumsal hayatın her alanında daha etkin olması amacıyla birçok araştırma ve proje yürütmüştür. Avrupa Birliği ve kalkınma ajansları başta olmak üzere farklı uluslararası ve ulusal kurumlar tarafından desteklenen birçok projenin fikirsel süreçlerinin planlanması ve uygulanması süreçlerini yönetmiştir.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) ilk kadın odaklı projesinin de fikirsel öncülüğünü yapan ve planlama ve uygulama süreçlerini yürüten Yılmaz’ın, “Çalışan Kadının Güvenliğini Esas Alan Mesleki Eğitim Modeli Projesi” İSTKA tarafından en başarılı projeler arasında değerlendirilmiştir. Yılmaz, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu AB İlişkileri müşavirliği görevi kapsamında 11 AB destekli projenin hayata geçirilmesi sürecinde kıdemli program yürütücülüğü yapmıştır.

Yine kadınların etkin bir şekilde ekonomik ve sosyal hayatta yer alabilmelerini amaçlayan ve AB tarafından desteklenen “Türkiye – AB’de Kadınların Siyasete Katılımı Projesi” kapsamında kadınların siyasette etkin yer almasına yönelik çalışmalar yürüten Türkiye’den ve AB’den 10 sivil toplum kuruluşunun ortak bir ağ kurmasını sağlamıştır.

AB tarafından desteklenen ve İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından yürütülen “AB-Türkiye Ortak Hukuk Uygulamaları Örneği Projesi” kapsamında Türkiye’den 50 genç hukukçunun AB uygulamalarını yakından tanımaları amacıyla gerçekleştirilen ve bir ay süreyle katılımcı hukukçuların İngiltere’de bulunmasını sağlayan projeyi hayata geçirmiştir.

Gençlerin kariyer ve girişimciliğinin sürdürülebilir planlanmasını ve bu planlamanın yüksek öğretim sürecinde etkin bir şekilde uygulanmasını amaçlayan, 11 Avrupa ülkesinden 15 kurumun yer aldığı “Girişimcilik Eğitimi ve Kariyer Planlama Projesi”nin Türkiye Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Bu kapsamdaki çalışmaları KADEM bünyesinde de sürdüren Sare Aydın Yılmaz, 2015 yılından bu yana TÜBİTAK desteği ile “İnovasyonda Kadın” projesi ile kadın girişimcilerin başarısına katkı sağlamaya çalışmıştır.

Son yıllarda artan sığınmacı sayısından hareketle Sare Aydın Yılmaz, İstanbul ve Gaziantep’te yaşayan sığınmacı kadınların durumunun iyileştirilmesini amaçlayan AB destekli “Kadınlar Göç Yolunda” projesini hayata geçirmiştir. Bu proje ile AB nezdinde Türkiye’nin sığınmacılara ilişkin yürüttüğü proje ve çalışmaların AB ülkelerindeki ilgili kurumlara (sivil toplum örgütleri, Avrupa Parlamentosu vs.) anlatılmasını sağlamıştır.

Bu projenin ardından Türkiye’deki kadın mültecilerin yaşam şartlarının tespit edilebilmesi ve Türkiye’ye uyum süreçlerinin desteklenmesi amacıyla Sığınmacı Kadınlar Sosyo-Ekonomik Araştırmalar ve Uyum Merkezi Projesini hayata geçirmiştir. Bu merkez bünyesinde bir yıl içerisinde 5000 Suriyeli kadının ekonomik ve sosyal profil taraması yapılmış, Türkçe dil eğitimleri, meslek eğitimleri ve sosyal uyum programları ile birlikte Türkiye’de toplumsal hayata katılım süreçlerine katkı sağlamıştır. Tarama çalışmalarını yürüten akademik kurulun başkanlığını üstlenen Sare Aydın Yılmaz bu proje kapsamında hazırlanan raporun da editörlüğünü üstlenmiştir.

Yılmaz’ın Türkiye’de kadının sosyo-kültürel, siyasal ve ekonomik durumuna ilişkin saha araştırmasını içeren ve son yıllarda alanındaki en kapsamlı saha çalışmalarından biri olan araştırması “Değişen Türkiye’de Kadın” adı ile kitaplaştırılmıştır. Sare Aydın Yılmaz, kadınların Türkiye siyasetindeki durumlarını ve gelişim süreçlerini inceleyen “Kadın ve Siyaset Araştırması Raporu”nu da yakın zamanda tamamlamış ve KADEM tarafından yayınlanmıştır.

Yılmaz, çeşitli dergi ve gazetelerde kadın konusunda yazılar kaleme almakta ve kadınların iş dünyasına katılımlarını desteklemek ve teşvik etmek amacıyla İstanbul Ticaret Odası Haftalık Ekonomi Gazetesi’nde başarılı kadın hikayeleri üzerine düzenli yazılar yazmıştır. Star Gazetesi Açık Görüş, TRT World, Reuters, Platin gibi birçok gazete ve dergide, yazı ve röportajlarına yer verilmiştir.

Fikirsel öncülüğünü yapığı ve İmtiyaz sahibi olduğu hakemli KADEM Kadın Araştırmaları dergisinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Adalet Perspektifinden Türkiye’de Kadının Siyasal Alana Katılımı” başlıklı son makalesini yayınlayan Yılmaz, İstanbul Journal of Economics and Politics ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisinin de hakem ve yayın kurulu üyesidir.

Akademik çalışmaları kapsamında birçok makalesi farklı kurumlar tarafından yayınlanmıştır. UN Women, UNICEF, UNESCO gibi Birleşmiş Milletler Kuruluşları, BM üyesi ülkeler ve İslam Kalkınma Bankası gibi dünyanın dört bir yanından önemli kurum ve kuruluşlarının katkıda bulunduğu “A Better World” başlıklı kitap serisinin ilkinde “Gender Justice for Women” adlı makalesi yayınlanmıştır. Turkish Policy Quarterly dergisinde cinsiyet adaletine ilişkin olarak ses getiren “A new Momentum: Gender Justice In The Women’s Movement” başlıklı makalesi ve TSV 2023 Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu Kongresi’nde sunduğu “Değişen Türkiye’de Adalet Perspektifinden Ekonomide Kadın” makalesi, Insight Turkey dergisinde “Cornerstones of July 15: Women Who Are More Powerful than Tanks” Yılmaz’ın yayınlanan son çalışmalarındandır.

Sare Aydın Yılmaz, uluslararası kurumlar tarafından da birçok çalışmaya davet edilmiş ve Türkiye’de elde ettiği akademik ve uygulama birikimini uluslararası arenaya da taşımış, Türkiye’yi bu kurumlar tarafından düzenlenen etkinliklerde temsil etmiştir. New York’ta düzenlenen BM Kadının Statüsü Komisyonu toplantılarının 59., 60. ve 61.sine katılan Yılmaz, 59. Toplantıda KADEM’in yürüttüğü “Hizmet Sektöründe Çalışan Kadınların Yaşadıkları Sorunlar ve Yükselmenin Önündeki Engeller” projesinin tanıtımını ve ilk sonuçlarını dünya kamuoyuyla paylaşmıştır. 2017 yılında gerçekleşen 61. Toplantıda mülteci sorununa değinmiş ve Mülteci Kadınlar Sosyo-Ekonomik Araştırmalar ve Uyum Merkezi Projesini tanıtmıştır. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler CEDAW Komitesi’ne KADEM tarafından hazırlanan yedinci dönemsel raporunu sunmuştur. Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin New York’ta (TASC), Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Türk Siyasi Tarihinde Kadın” konulu panelde “15 Temmuz Darbe Girişimi; Tanklardan Güçlü Kadınlar” başlıklı sunum yapmıştır. Sare Aydın Yılmaz, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın düzenlediği “Aile Değerlerini ve Evlilik Müessesesini Koruma Toplantısında da gerçekleştirdiği sunum ile Türkiye’yi temsil etmiştir. Sare Aydın Yılmaz, Antalya’da düzenlenen G-20 Devlet Başkanları Toplantısı’nda da görev almış ve özellikle aktif bir şekilde W-20 çalışmalarına katkı sağlamıştır.

Almanca ve İngilizce bilen Yılmaz, evli ve Zehra Mina adında bir kız çocuğu annesidir.

 

Yılmaz’ın Yayınlanan Eserleri :

Aydın Yılmaz, E. Sare. (2017). Female Labor-Force Participation in Turkey From Gender Justice Perspective, KADEM Women’s Studies Journal, 2, 17-34.

Aydın Yılmaz, E.Sare (2016). Suriyeli Mülteci Kadınlar: Göç Tramvası ve Entegrasyon, Türkiye’de Geçici Koruma Altıdaki Suriyeliler: Tespitler ve Öneriler içinde (195-211). WALD, İstanbul.

Aydın Yılmaz, E.Sare (2016). Gender Justice for Women, A Better World içinde (s.52-55), Tudor Rose.

Aydın Yılmaz, E.Sare (2016). Cornerstones of July 15: Women Who Are More Powerful than Tanks, Insight Turkey, Fall, 18 (4), 65-75

Aydın Yılmaz, E. Sare. (2015). A New Momentum: Gender Justice In The Women’s Movement, Turkish Policy Quarterly, Winter, 13 (4), 107-115.

Aydın Yılmaz, E. Sare. (2015). Participation of Women in Politics in Turkey Within The Perspective of Gender Equality and Justice, KADEM Women’s Studies Journal, 1, 11-34.

Aydın Yılmaz, E. Sare. (2015). Değişen Türkiye’de Adalet Perspektifinden Ekonomide Kadın, TASAM Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu Kongresi Bildirisi.

Aydın Yılmaz, E. S., Çaha, Ö. (2015). Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi: Panel Sunuları ve Sonuç Bildirisi, Kadın ve Demokrasi Derneği, İstanbul.

Çaha, H., Aydın, E. S., Çaha, Ö. (2014). Değişen Türkiye’de Kadın: Türkiye’de Kadının Sosyo-Kültürel, Ekonomik ve Siyasal Durumu, Kadın ve Demokrasi Derneği Yayınları, İstanbul.

Aydın Yılmaz, E. S., (2014), Political Identity Building In The EU: A Constructivist Approach, Akademik İncelemeler Dergisi, 9(1), 0-0

Aydın Yılmaz, E. S., (2013), Bölgesel Güç Olarak Avrupa Birliği ve Dış Politika , Ankara Avrupa Çalışmaları Dergisi, 12(2), 81-104

Aydın Yılmaz, E. S., (2013), AB’nin Güvenlik Politikası ve Karadeniz Bölgesi ile İlişkileri , Karadeniz Araştırmaları Dergisi, 10(39), 1-15

Aydın Yılmaz, E. S., (2013), Uluslararası Terör İncelemelerinde Güneydoğu Asya Bölgesi, Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi, 9(36), 1-26

Aydın Yılmaz, E. S., (2012), Avrupa Komşuluk Politikası; Mısır Ürdün,Libya, Filistin ve Tunus Örnegi , Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi, 5(22), 233-245

Aydın Yılmaz, E. S., (2012), Cities in History;A Political Perspective and Impact of Globalization on Cities, Akademik Bakış Dergisi, 1(30), 0-0

Aydın Yılmaz, S., (2010), Şehir Diplomasisi ve Yerel’in Rolü, Yerel Siyaset Dergisi, 4(39), 6-10

Aydın’ın Kadın Çalışmaları Alanında Yürüttüğü Projeler:

“Değişen Türkiye de Kadın: Türkiye’de Kadının Sosyo-Kültürel, Ekonomik ve Siyasal Durumu Araştırması”, Yazar

“Çalışan Ve İşveren Kadının Güvenliğini Esas Alan Mesleki Eğitim Ve İstihdam Modeli”, Koordinatör

“Hizmet Sektöründe Çalışan Kadınların Yaşadıkları Sorunlar Ve Yükselmelerinin Önündeki Engeller” Projesi – The Swedish International Development and Cooperation Agency (SIDA) and World Bank, Sorumlu Araştırmacı

“AB-Türkiye Siyasette Kadın Sivil Ağı” -AB Hibe Projesi, Proje Sorumlusu

“Gaziantep’teki Sığınmacı Kadınlara Ve Ailelerine Yönelik Sosyal Uyum Araştırması”- KADEM Araştırması, Proje sorumlusu

“Y Kuşağı Kadınların  Kariyer Gelecek Algıları Ve Kariyer Uyum Yeteneklerinin Saptanması Ve Psikolojik Sermaye Eğitiminin Verilmesi” – TÜBİTAK Projesi, Yürütücü

“Aile İçi Şiddete Çözüm Olarak Sosyal Desteğin Önemi Ve Duygusal Zeka Eğitim Programlarının Uygulanması” – TÜBİTAK Projesi, Yürütücü

“Türkiye’deki Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Ekonomik Ve Sosyal Uyum” projesi Başbakanlık Acil ve Afet Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile KADEM ortaklığında, Yürütücü

AB Komisyonu, Avrupa-Akdeniz Ülkeleri İşbirliği MEDA hibe programına “Sürdürülebilir Turizm”,  Türkiye Ayağı Proje Yürütücüsü

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, Katılım Öncesi Mali Yardım Programı, “Trakya Bölgesinde Kırsal Kalkınma Modeli”, Proje Sorumlusu

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, Katılım Öncesi Mali yardım Programı,  2010 Avrupa Kültür Başkenti – AB Sivil Toplum Diyaloğu Hibe Programı, Kıdemli Program Yürütücüsü

AB Eğitim ve Gençlik Programları, Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim, “AB Hukuk Uygulamaları ve İngiltere Örneği”   Ortak Proje Yürütücüsü

AB Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Yetişkin Eğitimi Hibe Programı; Commenius “Girişimcilik Eğitimi ve İş Hayatına Katılım”, Ortak Ülke Proje Yürütücüsü