KADEM 9. Kadın Araştırmaları Kongresi

“Sivil Toplum ve Kadın”

Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM), literatüre katkı sağlamak ve üretilen bilgi birikimini yaygınlaştırmak adına iki senede bir, Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde akademik kongre düzenliyor. Bu sene 9. kez düzenlenecek KADEM Kadın Araştırmaları Kongresi’nin teması “Sivil Toplum ve Kadın”.

2 Kasım’da İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi Rektörlük Binasında yapılacak kongre, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, İbn-i Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ortaklığıyla düzenleniyor.

KADEM, kadınların kamusal yaşama ve toplumsal kalkınmaya katkılarını sivil toplum yapılanmaları ekseninde bu kez “Sivil Toplum ve Kadın” başlığıyla kongrede değerlendirmeye açıyor. 2 Kasım 2023 tarihindeki Kadın Araştırmaları Kongresi’nde, sivil toplum ve kadın ilişkisi, tarihsel süreçler, sosyal yapılar, etik, estetik ve politik değerler, adalet, kalkınma ve temsiliyet başlıkları ele alınacak.

Başkanlığını Uludağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bengül Güngörmez AKOSMAN’ın yapacağı kongre; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha OKUR GÜMRÜKÇÜOĞLU ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ZÜLFİKAR’ın açılış konuşmaları ile başlayacak.

“Vakıf Kadınlar” konulu açılış panelinde; İLKDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden SÖNMEZ “Yarım Asırlık STK Serüveni: İLKDER Kadın”, Paylaşmaktır Hayat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevde Sevan USAK “İstanbul’dan Afrika’daki Masai Köyüne” ve Kudüs Platformu Kurucu Üyesi Ayşegül YILDIRIM KARA “Bir Gönül Yolculuğu: Kudüs’ün İzinde Sivil Toplum Çalışmaları” başlıklarıyla tecrübe paylaşımlarında bulunacaklar.

4 oturum halinde 12 ayrı salonda gerçekleşecek kongrenin konu başlıkları ise;

 • “Tarihte Kadın Örgütlenmelerinin Sivil Toplum Faaliyetleri”,
 • “Sivil Toplum Yapılanmaları”,
 • “İnanç Ekseninde Kadın Hareketleri”,
 • “Sivil Toplum ve Psikoloji”,
 • “Türkiye’de Sivil Toplum Örgütlerinde Kadın Görünürlüğü”,
 • “Türkiye’de Kadın Odaklı Sivil Toplum Yapılanmaları”,
 • “Dünya’da Kadın Odaklı Sivil Toplum Yapılanmaları”,
 • “Siyaset, Devlet ve Sivil Toplum”, “ Afet ve Sivil Toplum”,
 • “Sivil Toplum ve İletişim”,
 • “Kadınların Eğitiminde Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü”,
 • “Sosyal Yaşamda Kadın ve Aile”.

KADEM, Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde iki yılda bir düzenlediği akademik kongre ile kadın literatürüne katkı sağlamayı amaçlıyor.

9. Kadın Araştırmaları Kongresi Bildiri Çağrısı

9. Kadın Araştırmaları Kongresi Program Akışı

9. Kadın Araştırmaları Kongresi Özet Kitapçığı

9. Kadın Araştırmaları Kongresi Sonuç Bildirisi

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top